Gekissimo.net - Opi ansaitsemaan rahaa webilläsi Internetissä!

14 oszustw na Facebooku, o których powinieneś wiedzieć

Seuraava artikkeli auttaa sinua: 14 oszustw na Facebooku, o których powinieneś wiedzieć

Facebook Marketplace istnieje od 2016 roku. Podobnie jak legalni ludzie, którzy kupują i sprzedają za pośrednictwem aplikacji, oszuści doskonale zdają sobie sprawę z potencjału. Badania pokazują, że w 2021 r. 17% osób korzystających z rynku zostało oszukanych, a co minutę publikowano sześć fałszywych kont.

Ale potencjalny kupujący lub sprzedający potrzebuje pewnej perspektywy, ponieważ co miesiąc miliard osób korzysta z tego narzędzia.

Co to jest oszustwo na Facebooku?

Oszuści wykorzystują różne techniki na tej platformie Facebook. Udają, że sprzedają nieistniejące towary i usługi, a transakcje kończą się oszustwem związanym z dostawą lub programem phishingowym wymierzonym w potencjalnych nabywców. Oszuści również lubią przynętę i zamianę i „sprzedają” drogi przedmiot za niską cenę.

Tylko w drugim kwartale 2022 r. Facebook uporał się z 1,4 miliardem uszkodzonych kont. To sprawia, że ​​oszustwa rynkowe są zbyt powszechne.

Czytaj dalej, aby zachować bezpieczeństwo, kontaktować się wyłącznie z innymi legalnymi użytkownikami i dostrzegać czerwone flagi.

Jak uniknąć oszustw na Facebooku Marketplace

Facebook Marketplace ma pewne zabezpieczenia. Istnieje jednak ryzyko, jak w przypadku każdej witryny typu peer-to-peer. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć złej sprzedaży lub zakupu podrobionego lub wadliwego produktu w witrynie.

  1. Możesz wpisać w Google adres e-mail sprzedawcy, aby sprawdzić, czy nie był on w przeszłości używany do oszustwa.
  2. Jeśli wynajmujesz, uważaj na wiele ofert i wiele zdjęć tej samej nieruchomości wymienionych na różnych stronach internetowych.
  3. Oszuści samochodowi będą próbowali sfałszować dokumenty z programu ochrony pojazdów eBay, aby wykorzystać je w witrynie na Facebooku.
  4. Uważaj na sprzedawców, którzy odmówili spotkania z Tobą osobiście.

Uważaj na te popularne oszustwa na Facebooku

Istnieją źli aktorzy, którzy mogą stać się ofiarą Ciebie lub członka Twojej rodziny. Poniższa lista obejmuje kilka największych problemów, ale nie są to jedyne.

1. Oszustwa Zelle na Facebooku

Ta aplikacja Zelle umożliwia kupującemu lub osobie sprzedającej przesyłanie pieniędzy między bankami w ciągu kilku minut. Nie ma tu żadnych zapytań w tle. Potrzebujesz tylko adresu e-mail i numeru telefonu odbiorcy.

Oszuści wykorzystują fałszywe zrzuty ekranu i dokumentację, aby nakłonić ofiarę do przesłania zwrotu pieniędzy. Oszust może najpierw poprosić Cię o uaktualnienie konta. Skontaktuj się z Zelle, aby to zweryfikować.

2. Oszustwa związane z wysyłką na Facebooku

Oszuści żądają od kupującego zapłaty za przedmiot, koszty wysyłki i ubezpieczenie. Oszust może nawet wysłać fałszywą fakturę na pieniądze. Oszust zniknie po otrzymaniu płatności.

Uważaj na to, gdy transakcja odbywa się pocztą. Pamiętaj, że wysyłka na Facebooku jest objęta gwarancją. Inne metody peer-to-peer już nie.

🔥 Empfohlen:  21 najbardziej dochodowych nisz, do których można się dostać

3. Oszustwa kupujących na Facebooku

Istnieje wiele różnych oszustw kupujących, które będą próbowały wyłudzić Twoje pieniądze. Niektórzy poproszą Cię o zapłatę poza Facebookiem. Płatności dokonane za pośrednictwem Facebook Checkout i PayPal są objęte gwarancją.

Jeśli chcesz przeczytać recenzje sprzedawców, możesz je uzyskać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji na Androida lub iPhone’a. Nie będziesz mieć do nich dostępu za pośrednictwem przeglądarki mobilnej ani komputera. Jeśli ktoś zgodzi się na wszystko w Twojej aukcji bez żadnych negocjacji i pytań, prawdopodobnie dojdzie do oszustwa kupującego.

4. Oszustwa samochodowe na Facebooku

Użytkownicy Facebooka zwracają uwagę na kilka oszustw, które natychmiast zgłaszają. To tak, jakby poprosić o wpłatę, a następnie podać fałszywy adres, kiedy nadejdzie czas spotkania.

Najpierw oddaj samochód do przeglądu. Sprawdź cenę The Kelley Blue Book lub innych zaufanych platform internetowych. Możesz nawet skontaktować się z Federalną Komisją Handlu, aby uzyskać raport historii pojazdu.

5. Oszustwa PayPal na Facebooku

Należy zachować ostrożność nawet przy korzystaniu z zaufanych metod płatności. Oszuści próbują nakłonić Cię do skorzystania z opcji płatności PayPal dla znajomych i rodziny. To wykracza poza politykę firmy dotyczącą ochrony zakupów.

Możesz otrzymać wadliwy lub fałszywy przedmiot od sprzedawcy. Bez ochrony firmy oszuści dostają zapłatę i już ich nie ma.

6. Oszustwo związane z numerem telefonu w serwisie Facebook

Oszuści odpowiadają na jeden z Twoich ogłoszeń tutaj. Chcą mieć pewność, że jesteś prawdziwą osobą, a Twoje konto jest wiarygodne. Oszuści chcą, aby Twój numer telefonu wysłał SMS-a z kodem weryfikacyjnym. Proszą Cię o podanie kodu z platformy, na której umieściłeś produkt. Oto, co się naprawdę dzieje.

Oszust konfiguruje numer Google Voice i może dokończyć konfigurację konta, gdy odeślesz kod. Korzystając z tych informacji, oszust może założyć nowe konta na Twoje nazwisko.

Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, nie musisz podawać danych osobowych, takich jak numer telefonu.

7. Facebook Marketplace Przepłacanie Oszustwa sprzedającego

Kupujący korzysta ze skradzionej karty kredytowej. Płacą sprzedawcy więcej niż żądano. Następnie żądają częściowego zwrotu pieniędzy. Ofiara zwraca nadwyżkę, ale pierwotna płatność zostaje odrzucona przez bank. Pieniądze nigdy nie trafiają na konto sprzedającego. Ale i tak muszą to spłacić.

Rozwiązanie jest łatwe. Odrzuć wszelkie nadpłaty.

8. Wyświetlanie fałszywych ofert wynajmu

Użytkownicy Facebooka muszą uważać na to oszustwo, jeśli szukają mieszkania lub innego rodzaju wynajmu. Niektóre fałszywe oferty zawierają wprowadzające w błąd zdjęcia. Inni oszuści przyjmują przynętę i zmieniają ceny wynajmu. Niektórzy oszuści pobierają nielegalne opłaty za np. sprawdzenie przeszłości.

🔥 Empfohlen:  10 oszustw związanych z WhatsApp, na które należy uważać

Zawsze zwiedzaj nieruchomość, aby uniknąć tego typu problemów.

9. Fałszywe prezenty

Fałszywe prezenty w postaci kryptowalut publikowane na profilu oszusta stanowią pułapkę dla tego oszustwa. Ofiary klikają łącze, pobierane jest złośliwe oprogramowanie, a hakerzy mogą uzyskać dostęp do kont bankowych i innych informacji. Uważaj na linki od sprzedawców wystawiających rzeczy, które są zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.

10. Niespójne ceny

Sprzedawcy zmieniają cenę przedmiotu w komunikatorze Facebook po skontaktowaniu się z nimi. Jest to również znak, że możesz mieć do czynienia z fałszywą witryną internetową.

Uważaj na niespójnych sprzedawców. Zmiana ceny jest dużym sygnałem ostrzegawczym.

11. Zagubione paczki

Informacje o śledzeniu to najlepszy sposób na uniknięcie oszustwa związanego z zagubieniem paczki. Sprzedawcy mogą skorzystać z numeru śledzenia, aby zakwestionować roszczenia dotyczące niedostarczenia. Kupujący mogą korzystać z tych samych informacji, ponieważ będą one informować dokładnie, kiedy powinna nastąpić dostawa.

12. Przedmioty uszkodzone i nielegalne

Użytkownicy muszą się mieć na baczności. Może ci się wydawać, że kupujesz torebkę Gucci, ale jeśli nie będziesz ostrożny, możesz trafić na podróbki. Spotkaj się ze sprzedawcą w dobrze oświetlonym miejscu. Sprawdź przedmiot, aby upewnić się, że nie jest uszkodzony. Uważaj na naprawdę niskie ceny u każdego sprzedawcy.

13. Nietypowe prośby o płatność

Powinieneś używać tylko określonych metod wymiany pieniędzy, gdy próbujesz sprzedać lub kupić na portalu. Facebook Checkout i PayPal są dobre. Nie wybieraj płatności dla znajomych i rodziny w systemie PayPal. Trzymaj się z daleka od innych metod, takich jak przelewy bankowe, i pamiętaj, aby nigdy nie płacić za nic z góry

14. Płatność z góry

Oszuści będą próbowali nakłonić Cię do zapłaty z góry. Nieuczciwy sprzedawca będzie próbował Cię przekonać, że w ten sposób udowodnisz, że mówisz poważnie. Kupujący powinni wystrzegać się każdego, kto prosi o pieniądze z góry. Spotkaj się ze sprzedawcą w miejscu publicznym, aby móc obejrzeć produkt

Co zrobić, jeśli zostałeś oszukany w serwisie Facebook Marketplace

Jeśli zostałeś oszukany, skontaktuj się z lokalnymi organami ścigania. Następnie przejdź do witryny i złóż wniosek, postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Pamiętaj, że istnieją również zasady ochrony zakupów, które uzupełniają każdy raport.

Oto kroki.

  • Wybierz ustawienia z menu rozwijanego.
  • Wybierz opcję Facebook Pay, a następnie Historia płatności.
  • Możesz kliknąć zamówienie, w związku z którym chcesz zgłosić roszczenie.
  • Po wypełnieniu formularza na stronie otrzymasz wiadomość e-mail z odpowiedzią.

Możesz także zgłosić sprzedawcę lub kupującego, który Cię oszukał. Powinieneś zgłaszać problemy ze sprzedawcą, aby wpłynąć na ich oceny użytkowników. Kupujący mogą przeglądać własne oceny w swoich profilach handlowych.

🔥 Empfohlen:  Liderzy: 11 wskazówek, które należy wziąć pod uwagę, gdy kluczowy pracownik odchodzi

Czy warto podawać swój numer w serwisie Facebook Marketplace?

Nie jest to sugerowane. Niezależnie od tego, czy coś kupujesz, czy sprzedajesz, nie ma potrzeby podawania danych osobowych. Pamiętaj, że w większości są to zupełnie obcy ludzie. Zachowaj taką samą ostrożność, jak w przypadku każdej innej witryny, takiej jak Craigslist, a nawet eBay.

Skąd możesz wiedzieć, czy kupujący na Facebooku Marketplace jest legalny?

Legalni kupujący nie proszą o dodatkowe pieniądze. Jeśli nawet poproszą o dodatkową niewielką opłatę, jest to czerwona flaga. Przyjrzyj się ich profilowi, aby upewnić się, że jest wiarygodny. Zdjęcia wysokiej jakości są dobrą wskazówką, że kupujący jest godny zaufania.

Czy Facebook zwróci Ci pieniądze, jeśli zostaniesz oszukany?

Facebook sugeruje, abyś najpierw skontaktował się ze sprzedawcą. Jeśli coś nie pójdzie z nimi dobrze, będziesz musiał przedstawić dowód zwrotu, aby otrzymać zwrot środków w ramach ochrony zakupu.

Jak bezpieczna jest płatność na Facebooku?

Dane uwierzytelniające i płatności są szyfrowane i bezpieczne. Aktywność jest zabezpieczona na Twoim profilu, chyba że zdecydujesz się ją udostępnić. Oto niektóre wymagania kwalifikacyjne dotyczące handlu.

Czy można zostać oszukanym w serwisie Facebook Marketplace?

Zawsze istnieje ryzyko, że możesz zostać oszukany na tej stronie. Istnieje jednak kilka wskazówek, które uchronią Cię przed fałszywymi środkami, oszustwami związanymi z wysyłką i innymi problemami związanymi z płatnościami.

Omówiliśmy wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę. I co musisz zrobić, gdy jesteś ofiarą. Zacznij od upewnienia się, że jesteś we właściwym miejscu. Przejrzyj odpowiednie menu, a następnie dotknij ikony rynku, aby uzyskać informacje.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ: