Gekissimo.net - Opi ansaitsemaan rahaa webilläsi Internetissä!

16 sposobów na przezwyciężenie tremy podczas wystąpień publicznych

Seuraava artikkeli auttaa sinua: 16 sposobów na przezwyciężenie tremy podczas wystąpień publicznych

Na świecie są dwa typy ludzi: ci, którzy uwielbiają przemawiać publicznie i ci, którzy boją się na samą myśl o tym.

Lęk przed występem i trema to zupełnie normalne zjawiska, które zdarzają się wielu osobom. Ważne jest, abyś zrozumiał, czym jest trema, abyś mógł ją w pełni pokonać.

Trema lub lęk przed występem to uporczywa fobia, która pojawia się u osoby, gdy wymagane jest wystąpienie przed publicznością.

Jak więc pokonać tremę podczas wystąpień publicznych?

Poznaj swoje rzeczy

Nic tak nie powstrzyma tremy podczas porywających utworów, jak bycie przygotowanym. Poznaj swoją treść, swoje przemówienie i, co ważniejsze, swoich odbiorców. Jeśli wiesz o czym mówisz, nie masz powodu do zdenerwowania.

Zrozumienie tematu umożliwi Ci mówienie bardziej naturalnie, a tym samym pewniej. Ponadto, jeśli wystąpią problemy techniczne, nie będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ponieważ masz już pewność w tym temacie.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Znajomość swoich rzeczy pomaga, ale niekoniecznie eliminuje problem. Musisz ćwiczyć jak najwięcej przed występem lub wystąpieniem publicznym.

Naprawdę poznaj swoje treści od podszewki i ćwicz (najlepiej przed publicznością na żywo) tak dużo, jak to możliwe, aby zbudować swoją pewność siebie.

Porozmawiaj sobie

Musisz zdać sobie sprawę, że chociaż trema jest „tylko w umyśle”, strach objawia się w sposób fizyczny. Najlepszą obrazą jest zmiana negatywnego sposobu mówienia. Przestań się martwić: „A co, jeśli zapomnę treści?”

Zmień to na pozytywną rozmowę, na przykład: „A co, jeśli jestem w tym świetny?” Może to wydawać się uproszczone lub zbyt łatwe, ale pozytywna afirmacja w dużym stopniu pomoże zmniejszyć tremę podczas wystąpień publicznych.

Tarzaj się w najgorszym

Jeśli nie możesz się uspokoić pozytywną rozmową, być może nadszedł czas, abyś pomyślał o najgorszym scenariuszu. Gdy to zrobisz, zdasz sobie sprawę, że najgorszy scenariusz nie jest wcale taki zły. To może pomóc uspokoić nerwy.

🔥 Empfohlen:  50 sposobów na szybkie zarobienie pieniędzy w jeden dzień w 2023 r

Wizualizuj wynik

Nazwij to jak chcesz: refleksją, wizualizacją, medytacją. Jakkolwiek to nazwiesz, po prostu to zrób. Poświęć czas na wizualizację siebie podczas doskonałej prezentacji i wystąpień publicznych – wypełnionych humorem, ciepłem, pewnością siebie i inteligencją.

Im częściej wyobrażasz sobie, że jesteś świetny, tym większe prawdopodobieństwo, że to osiągniesz.

To nie wszystko o Tobie

Chociaż możesz mieć wrażenie, że wszyscy chcą cię śmiać, krytykować lub osądzać, to nieprawda. Pozbądź się poczucia, że ​​świat będzie czekał na każdy twój błąd.

Skoncentruj się na swoim przemówieniu, publiczności i tym, na co zasługują od Ciebie. To złagodzi ciśnienie, które już się gromadzi.

Kiedy coś idzie nie tak

Prędzej czy później coś pójdzie nie tak. Projektor lub mikrofon może przestać działać. Jeśli znasz już swoje treści, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to dla Ciebie tak istotne. Jeśli na przykład Twój mikrofon przestanie działać, nie stresuj się tym, kontynuuj głośniej. Istnieje prawdopodobieństwo, że specjaliści ds. technicznych już się stresują i pracują nad rozwiązaniem problemu, więc zamartwianie się tym samym problemem nie pomoże.

Zachowaj spokój, nie spiesz się

Nie spiesz się ze swoją prezentacją. Zacznij powoli i daj sobie czas na osiągnięcie wygodnego tempa. Potrzebujesz czasu, aby przyzwyczaić się do publiczności, a publiczność również potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do ciebie.

Skoncentruj się na przetrwaniu pierwszych 5 minut

Wyobraź sobie, że cała Twoja prezentacja trwa tylko pięć minut. Dzięki temu będzie mniej stresująco. Skoncentruj się na przetrwaniu pierwszych pięciu minut, a do tego czasu już się uspokoisz, a reszta będzie już w dół.

Nigdy nie przepraszaj za bycie zdenerwowanym

W trzech czwartych nikt nie zauważy, że jesteś zdenerwowany. Po co im to mówić? Możesz czuć, że się trzęsiesz i drżysz, ale Twoi odbiorcy mogą nie być tego świadomi. Nie wspominaj o tym. To również sprawi, że twoja publiczność będzie zdenerwowana i będzie zbyt zaniepokojona twoim występem, aby wynieść wiele z twojej prezentacji.

🔥 Empfohlen:  Jak naprawić swoją zdolność kredytową

Nie dziel się swoimi błędami

Przygotowałeś się, przećwiczyłeś i czujesz się dobrze w związku ze swoim wystąpieniem lub prezentacją. Nagle na scenie zdajesz sobie sprawę, że pomyliłeś kolejność tematów lub zapomniałeś o ważnym punkcie. Ale pamiętaj, tylko ty o tym wiesz. Twoja publiczność nie. Nie uświadamiaj ich więc o błędzie, o istnieniu którego nawet nie wiedzieli. Jeśli o tym wspomnisz, niektórzy ludzie mogą zacząć szukać kolejnych dziur, co ostatecznie odwróci uwagę od ogólnego celu Twojej prezentacji.

Dotrzeć wcześnie

Oczywiście, jeśli się spóźnisz, tylko zwiększy to Twój niepokój. Przyjdź wcześnie i zaaklimatyzuj się w otoczeniu. Możesz nawet sprawdzić scenę i widownię, aby przyzwyczaić się do otoczenia.

Rozciągać się

Jeśli jesteś zdenerwowany, istnieje ryzyko, że Twoje ciało będzie sztywne, a mięśnie napięte. Piętnaście minut przed wystąpieniem publicznym i wyjściem na scenę wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu rozluźnisz napięte mięśnie i zrelaksujesz swoje ciało.

Oddychać

Nerwowości zawsze towarzyszą szybkie, krótkie oddechy i jeśli nie zostanie to rozwiązane, wytrąci Cię to z równowagi. Kilka minut przed wyjściem na scenę weź kilka powolnych, głębokich oddechów, tak aby zanim dotrzesz na scenę, twój oddech był zrelaksowany.

Sprawdź wszystko dwukrotnie

Masz laptopa lub notatki? Sprawdź, czy wszystko działa. Kiedy wchodzisz na scenę i nagle zdajesz sobie sprawę, że zapomniałeś notatek, jest już za późno. Oczywiście, nerwy biorą górę. Znaj swoje przemówienie lub prezentację tak dobrze, że gdyby tak się stało, możesz kontynuować bez żadnych problemów.

Nie walcz ze swoją tremą… Pracuj z nią

Musisz się spodziewać i zaakceptować fakt, że będziesz czuć niepokój, szczególnie w pierwszych kilku minutach swojej prezentacji. Im bardziej będziesz opierał się swojemu lękowi, tym bardziej będzie on działał przeciwko tobie. Ponownie skup się na prezentacji podczas wystąpień publicznych, a niepokój powoli osłabnie.

🔥 Empfohlen:  13 aplikacji, takich jak Ibotta, aby uzyskać zwrot gotówki podczas zakupów w 2023 r