Gekissimo.net - Opi ansaitsemaan rahaa webilläsi Internetissä!

17 opcji finansowania małych firm do porównania

Seuraava artikkeli auttaa sinua: 17 opcji finansowania małych firm do porównania

Według badania federalnego 44% właścicieli małych firm pożyczało pieniądze, aby pokryć wydatki.

Nie ma w tym nic dziwnego, myślisz. Jesteśmy zamknięci. Nie zarabialiśmy żadnych pieniędzy. Oczywiście właściciele małych firm pożyczali pieniądze, aby zapewnić przepływ środków pieniężnych.

Ankieta jest z 2019 roku.

Inaczej mówiąc, nie jest wstydem wziąć pożyczkę na działalność gospodarczą. Nie było tego w 2019 roku i nie jest teraz.

Pożyczanie pieniędzy jest częścią prowadzenia biznesu. Pożyczki biznesowe mogą być częścią biznesplanu na rzecz wzrostu. Według tego samego badania 56% właścicieli małych firm, którzy pożyczyli pieniądze, zrobiło to, aby rozszerzyć działalność lub kupić aktywa.

Federalne badanie małych przedsiębiorstw w USA zawiera o wiele więcej pouczających faktów.

Opcje finansowania dla małej firmy

Istnieje wiele możliwości finansowania małych firm. Oto 17 najlepszych sposobów finansowania Twojej firmy:

Tradycyjny kredyt bankowy

Tradycyjny kredyt bankowy jest jednorazową pożyczką terminową. Zwykle nie jest wymagane żadne zabezpieczenie, a czas zwrotu jest ustalony. Oprocentowanie kredytu terminowego jest ustalane w momencie sfinalizowania kredytu biznesowego. Miesięczna kwota zwrotu nie ulega zmianie. Typowy kredyt terminowy wynosi 7 lat. Alternatywnie, pożyczkę terminową można obliczyć na okres oparty na 75% szacowanej żywotności sprzętu biznesowego.

Pożyczka krótkoterminowa

Pożyczka krótkoterminowa jest zwykle udzielana na mniejszą kwotę niż tradycyjna pożyczka biznesowa. Czas zwrotu tego rodzaju finansowania wynosi zwykle od 12 do 84 miesięcy. Oprocentowanie pożyczek krótkoterminowych może być stałe lub zmienne. Seria pożyczek krótkoterminowych, oczyszczonych z terminowych płatności, może pomóc właścicielowi małej firmy w uzyskaniu zdolności kredytowej.

Dowiedz się więcej na temat: Pożyczki krótkoterminowe

Kredyt na nieruchomość komercyjną

Kredyty na nieruchomości komercyjne dla firm występują w dwóch formach: na zakup nieruchomości lub kredyt na budowę firmy. Pożyczki mają stałe lub zmienne oprocentowanie, a okres spłaty wynosi zazwyczaj od 7 do 10 lat. Kwoty pożyczek zaczynają się od 50 000 dolarów.

Dowiedz się więcej na temat: Kredyty na nieruchomości komercyjne

Linia kredytowa

Linia kredytów kredytowych oferuje największą różnorodność możliwości finansowania. Stopa procentowa jest zazwyczaj zmienna, a pożyczkodawcy mogą wymagać aktywów jako zabezpieczenia kredytu. Ogólną zasadą w przypadku kredytodawców jest to, że stopy procentowe są wyższe w przypadku pożyczek bez zabezpieczenia. Im niższa kwota kredytu, tym wyższe oprocentowanie.

Powiązana lektura: Biznesowa linia kredytowa

Pożyczki SBA

Za pośrednictwem administracji małych przedsiębiorstw rząd gwarantuje spłatę znacznej części pożyczki biznesowej. Kredytodawcy biorący udział w programie pożyczkowym SBA lubią to zabezpieczenie. Program obejmuje tak wiele opcji pożyczek, że można w nim znaleźć finansowanie działalności gospodarczej w jednym miejscu.

Pożyczki SBA wymagają dodatkowych dokumentów. Być może słyszałeś to jako częstą skargę. Ale dokumenty są proste i można je pobrać przed spotkaniem z pożyczkodawcami.

Small Business Administration – jak można sądzić po nazwie – skupia się na pomaganiu małym firmom. Dodatkowe dokumenty wymagane do pożyczki SBA pomagają wnioskodawcy skompletować kompletny pakiet pożyczki.

Dostępnych jest wiele różnych pożyczek SBA. Dowiedz się więcej: Rodzaje pożyczek SBA

Pożyczki internetowe

Część rynku pożyczek online nadaje temu procesowi złą sławę. Możesz mieć negatywne odczucia po reklamach firm, które są niczym więcej jak lichwiarzami posiadającymi stronę internetową.

Renomowani pożyczkodawcy online to świetne opcje finansowania działalności gospodarczej. Istnieją banki, które oferują opcje pożyczek biznesowych online, takie jak Wells Fargo, Chase Small Business i Capital One.

Nie można polemizować z wygodą aplikacji on-line dla pożyczkodawców, których czasem nazywa się dostawcami FinTech. Przykładami dostawców FinTech są firmy takie jak PayPal Working Capital, Kabbage, OnDeck, Biz2Credit i inne.

Pożyczka online konsolidująca zadłużenie może pomóc firmie poprawić ogólną zdolność kredytową. Kiedy tradycyjny pożyczkodawca rozważa finansowanie małej firmy, wolałby widzieć jednego wierzyciela niż kilku wierzycieli. Ponadto „spłata” tych wierzycieli może poprawić zdolność kredytową firmy.

Dowiedz się więcej: Pożyczkodawcy online

Zaliczki gotówkowe dla handlowców

Oto jak działa zaliczka gotówkowa dla sprzedawcy. W zamian za procent Twoich codziennych wpływów z karty kredytowej lub debetowej, firma finansująca przekazuje Ci gotówkę. Założysz konto handlowe, na którym będą dokonywane płatności kartami kredytowymi i debetowymi. Firma finansująca otrzyma płatność z konta sprzedawcy.

Czy to brzmi jak okradanie Piotra, aby zapłacić Pawłowi? Cóż, nie, jeśli Twoja firma ma prawidłową prognozę przyszłych zarobków powiązanych ze sprzedażą kart kredytowych i debetowych.

Opcja finansowania MCA może wiązać się z wysokimi opłatami. Możesz robić zakupy firm MCA online. Firmy MCA nie wymagają wysokiej zdolności kredytowej.

🔥 Empfohlen:  10 najlepszych aplikacji do płatności mobilnych dla małych firm w 2023 r

Firma może zazwyczaj pożyczyć od 2000 do 250 000 dolarów, w zależności od wcześniejszych danych dotyczących sprzedaży kart kredytowych i debetowych. Właściciel firmy z oceną kredytową 500 lub lepszą może zazwyczaj kwalifikować się do zaliczek gotówkowych dla handlowców.

Dowiedz się więcej: Zaliczka gotówkowa dla handlowców

Finansowanie należności

Zazwyczaj firma nie może uważać niezapłaconych faktur za aktywa. Kredytodawcy chcą widzieć pieniądze w banku.

Kredytodawcy oferujący finansowanie należności traktują zaległe środki pieniężne jako zafakturowane towary i usługi. Te pieniądze są uważane za aktywa. I chociaż te pieniądze nie zostały wypłacone, istnieje harmonogram płatności (terminy płatności).

Kredytodawcy obsługujący finansowanie należności w przypadku korzystania z oprogramowania biznesowego o nazwie Faktoring fakturowy. Oprogramowanie synchronizuje faktury pomiędzy firmą a pożyczkodawcą zajmującym się finansowaniem należności. Kiedy firma jest opłacana za pośrednictwem oprogramowania, opłacany jest pożyczkodawca.

Powiązane lektury: Finansowanie zamówień zakupu i faktoring należności

Pożyczka USDA

Rolnicy i farmerzy potrzebujący kapitału mogą pożyczyć od USDA do 10 milionów dolarów. Stopy procentowe wynoszą zazwyczaj od 5 do 9%.

Ten rodzaj finansowania działalności gospodarczej ma określone źródło, program gwarancji pożyczek biznesowych i przemysłowych USDA. Wnioskodawca musi mieszkać na obszarze wiejskim, rozumianym jako obszar liczący mniej niż 50 000 mieszkańców.

Wnioskodawca musi posiadać dobrą zdolność kredytową i co najmniej 10% kapitału własnego w gospodarstwie lub ranczu. W przypadku start-upów wymagany jest kapitał własny wynoszący 20%.

Jedną z najlepszych rzeczy w pożyczce USDA jest to, że dzięki programowi wnioskodawca otrzymuje opiekę mentorską i porady. Oprócz rozmów na temat kredytu doradcy mogą pomóc wnioskodawcy w opracowaniu biznesplanu.

Uwaga: Firmy związane z rolnictwem i rolnictwem powinny zgłosić się do programu SBA Limited Economic Injury Disaster Loan. Na początku maja 2020 r. program ten został zmieniony z ogólnego na szczegółowy. Program został uruchomiony jako program dla wszystkich małych przedsiębiorstw, ale obecnie jest przeznaczony wyłącznie dla gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolnych. Firma może otrzymać do 2 milionów dolarów przy stopie procentowej 3,75.

Dowiedz się więcej: Pożyczki USDA

Finansowanie sprzętu

Pożyczka na finansowanie sprzętu może mieć formę pożyczki terminowej, linii kredytowej lub kombinacji tych dwóch rodzajów pożyczek. Elastyczne struktury pożyczek tworzą plany spłaty, które są bardziej elastyczne niż w przypadku tradycyjnych pożyczek.

Wymagana jest niewielka lub żadna zaliczka. Pożyczkodawca może zezwolić wnioskodawcy na wliczenie do całkowitej kwoty kredytu kosztów montażu oraz podatku obrotowego. Pomaga to firmie zachować kapitał obrotowy podczas rozwoju.

Dowiedz się więcej: Finansowanie sprzętu

Biznesowe karty kredytowe

Karta kredytowa dedykowana do użytku biznesowego jest koniecznością. Raport firmowej karty kredytowej może ułatwić śledzenie wydatków i gromadzenie informacji potrzebnych do złożenia zeznania podatkowego.

Ale firmowa karta kredytowa może więcej. Dużo łatwiej jest zakwalifikować się do biznesowej karty kredytowej niż do kredytu. Ponieważ stopy procentowe są wysokie, korzystanie z wizytówki w przypadku pożyczki powinno służyć wyłącznie do finansowania krótkoterminowego.

Terminowe spłacanie firmowej karty kredytowej może pomóc firmie w budowaniu historii kredytowej. Możesz także otrzymać nagrodę pieniężną.

Dowiedz się więcej: Firmowe karty kredytowe

Mikropożyczki

Mikropożyczki SBA są przeznaczone dla właścicieli firm należących do mniejszości, kobiet, weteranów i/lub osób o niskich dochodach. SBA udziela pożyczek i dotacji bezpośrednio kwalifikującym się mikrokredytodawcom non-profit, którzy udzielają pożyczek właścicielom firm.

Pożyczki te są często wykorzystywane przez start-upy. Pieniądze można przeznaczyć na szkolenia i pomoc techniczną.

Dowiedz się więcej: Mikropożyczki

Finansowanie społecznościowe

Najprościej mówiąc, finansowanie społecznościowe to sposób na uzyskanie niewielkich kwot pieniędzy od dużej liczby osób. Finansowanie społecznościowe odbywa się za pośrednictwem Internetu.

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje crowdfundingu:

Kapitał własny – właściciel sprzedaje część przedsiębiorstwa inwestorowi lub inwestorom

Darowizny – tak jak się wydaje, ludzie przekazują pieniądze firmie.

Dług – właściciel otrzymuje pieniądze od osób fizycznych i jest im winien pieniądze.

Nagrody – za ustaloną kwotę darowizny dawca otrzymuje produkty, usługi lub prezenty.

Dowiedz się więcej: Co to jest crowdfunding i lista witryn crowdfundingowych

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki typu peer-to-peer są podobne do crowdfundingu kapitałowego, ponieważ korzystają z pomocy prywatnego inwestora. Ale w przypadku sieci peer-to-peer właściciel nie sprzedaje części przedsiębiorstwa. Zamiast tego właściciel otrzymuje pożyczkę od partnera.

Pożyczkodawca Peer uzyskuje zwrot z inwestycji. Ponieważ pożyczkodawca Peer bierze na siebie całe ryzyko, pożyczkodawca chce dobrego zwrotu z inwestycji. Stopy procentowe są często wysokie.

Jak to działa? Istnieją strony internetowe ułatwiające udzielanie pożyczek typu peer-to-peer, takie jak Upstart i Prosper. Przedsiębiorcy dołączają do witryny jako pożyczkobiorca lub pożyczkodawca.

Strony internetowe pożyczek peer-to-peer posiadają oprogramowanie do obliczania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy.

🔥 Empfohlen:  40 Wiadomości z okazji czwartego lipca dla właścicieli małych firm

Powiązane: Pożyczki peer to peer

Kredyt handlowy

Dzięki kredytowi handlowemu firma sprzedająca towary lub usługi udziela kredytu kupującemu. Podpisana przez strony umowa Kredytu Handlowego umożliwia kupującym dokonanie płatności w ustalonym wspólnie terminie późniejszym.

Ponieważ kupujący nie płaci w momencie sprzedaży, kredyt handlowy pozwala na prowadzenie działalności bezgotówkowej.

Z Kredytu Handlowego najczęściej korzystają przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym. Firma z USA może otrzymać akredytywę standby lub akredytywę komercyjną/importową od banku amerykańskiego. Bank, który wystawia pismo, wspiera firmę. List poprawia zdolność kredytową firmy za granicą.

Powiązany: Kredyt handlowy

Inwestycja kapitałowa

Pomyśl o zbiorniku rekina. Inwestycje kapitałowe przybierają formę aniołów biznesu, inwestorów kapitału wysokiego ryzyka lub private equity. Pomimo popularności programu Shark Tank, tego typu inwestorzy są rzadkością. Aniołowie biznesu stanowią najmniejszy procent tej ograniczonej metody uzyskiwania pożyczek biznesowych.

W zamian za prywatną inwestycję sprzedajesz udziały w swojej firmie inwestorowi lub grupie inwestorów, którzy liczą na zysk. Aby wyróżnić się na tle innych firm, właściciel musi posiadać pełną wiedzę na temat wszystkich numerów biznesowych i znakomitego biznesplanu.

Powiązane: Wielkość inwestycji aniołów

Finansowanie start-upu

Niektórzy wspomniani wcześniej pożyczkodawcy oferują finansowanie dla firm rozpoczynających działalność. Aby objąć wszystkie podstawy, dodamy instytucje finansowe zajmujące się rozwojem społeczności.

CDFI to pożyczkodawcy non-profit. Nie wymagają tak dużego zabezpieczenia jak tradycyjna pożyczka.

CDFI ma zaletę, która dla niektórych wnioskodawców jest ogromna. Oczywiście, jak wszyscy pożyczkodawcy, CDFI będzie chciał Twojej zdolności kredytowej. Ale tu właśnie leży zaleta – CDFI może wysłuchać powodów złej oceny zdolności kredytowej. Może i tak dostaniesz pożyczkę.

Opcja finansowaniaOpisNajlepsze dla
Tradycyjny kredyt bankowy Jednorazowa pożyczka terminowa ze stałą stopą procentową i typowym okresem 7 lat. Nie jest wymagane żadne zabezpieczenie. Właściciele firm kupujący środki trwałe.
Pożyczka krótkoterminowa Mniejsze pożyczki z elastycznym okresem spłaty (od 12 do 84 miesięcy). Może mieć stałą lub zmienną stopę procentową. Firmy rozpoczynające działalność potrzebujące szybkiego kapitału.
Kredyt na nieruchomość komercyjną Na zakup nieruchomości lub budowę firmy, ze stawkami stałymi lub zmiennymi, zaczynającymi się od 50 000 USD. Zakup nieruchomości lub projekty budowlane.
Linia kredytowa Oferuje elastyczne opcje finansowania, zmienne stopy procentowe i może wymagać zabezpieczenia. Pokrycie wydatków krótkoterminowych, takich jak zapasy lub płace.
Pożyczki SBA Pożyczki gwarantowane przez rząd z różnymi opcjami na większe kwoty i dłuższe okresy spłaty. Firmy poszukujące dużego kapitału.
Pożyczki internetowe Wygodne aplikacje online u różnych pożyczkodawców, w tym renomowanych banków i dostawców FinTech. Kredytobiorcy ze złym lub nieustalonym kredytem.
Zaliczki gotówkowe dla handlowców Zaliczki gotówkowe oparte na codziennej sprzedaży kart kredytowych/debetowych, odpowiednie dla firm z prognozami przyszłych zysków. Małe firmy ze słabym kredytem potrzebujące szybkiej gotówki.
Finansowanie należności Traktuje niezapłacone faktury jako aktywa, synchronizuje się z pożyczkodawcami za pomocą oprogramowania i postępuje zgodnie z harmonogramem płatności. Firmy sezonowe potrzebujące kapitału obrotowego.
Pożyczka USDA Dostępne dla rolników i hodowców w celu renowacji, modernizacji, zakupu nieruchomości lub zapasów/materiałów. Rolnicy i hodowcy na obszarach wiejskich.
Finansowanie sprzętu Elastyczne pożyczki na zakup sprzętu, umożliwiające wpłatę niewielkiej lub żadnej zaliczki i obejmujące koszty instalacji. Firmy potrzebujące sprzętu, np. samochodów dostawczych.
Biznesowe karty kredytowe Pomaga śledzić wydatki i budować historię kredytową z wysokimi stopami procentowymi, odpowiednimi do finansowania krótkoterminowego. Zarządzanie przepływem środków pieniężnych i zdobywanie nagród.
Mikropożyczki Świadczone przez mikrokredytodawców non-profit dla właścicieli firm należących do mniejszości, kobiet, weteranów i właścicieli firm o niskich dochodach. Startupy potrzebujące mniejszych pożyczek i szkoleń.
Finansowanie społecznościowe Zbieranie niewielkich kwot od dużej liczby osób w Internecie, na różne sposoby, w tym kapitał własny i darowizny. Startupy i przedsiębiorcy.
Pożyczki społecznościowe Pożyczanie od osób fizycznych przez Internet bez sprzedaży udziałów w biznesie, często przy wysokich stopach procentowych. Porównanie stawek dla kredytobiorców znających się na Internecie.
Kredyt handlowy Udzielanie kredytów kupującym, umożliwianie późniejszych płatności i często stosowane w handlu międzynarodowym. Firmy zajmujące się handlem międzynarodowym.
Inwestycja kapitałowa Sprzedaż udziałów w firmie aniołom biznesu, inwestorom venture capital lub private equity w celu uzyskania zysku. Młode firmy z dużym potencjałem wzrostu.
Finansowanie start-upu Opcje takie jak instytucje finansowe zajmujące się rozwojem społeczności (CDFI) dla startupów z potencjalną elastycznością w zakresie kredytu. Właściciele ze złym kredytem z powodu problemów osobistych

Powiązane: Pożyczki na rozpoczęcie działalności dla małych firm

Często zadawane pytania dotyczące finansowania małych firm

Przejrzyjmy.

Jakie czynniki finansowe biorą pod uwagę pożyczkodawcy?

Kredytodawcy zajmujący się finansowaniem małych firm mają podobne wymagania jak pożyczkodawcy, którzy pożyczają Ci pieniądze na zakup domu lub samochodu.

🔥 Empfohlen:  Jak rozpocząć usługę prywatnego odrzutowca – bez żadnych samolotów

Podejmując decyzję o finansowaniu, pożyczkodawcy biorą pod uwagę wiele czynników. Oto jednak najważniejsze czynniki:

 • Zdolność kredytowa – Większość pożyczkodawców chce uzyskać ocenę kredytową na poziomie 650 lub wyższym. Będą chcieli tych wyników od innych, którzy mają co najmniej 20% udziałów w firmie.
 • Plan biznesowy – Oprócz osobistej dokumentacji finansowej właściciela lub właścicieli, pożyczkodawca będzie potrzebował Twojego biznesplanu. Należy pamiętać, że należy wyjaśnić, w jaki sposób uzyskanie pożyczki wpisuje się w Twój biznesplan.
 • Przychody z działalności – W większości przypadków przedstawisz dokumentację dotyczącą przychodów z działalności gospodarczej za co najmniej 2 lata, w tym dokumentację dotyczącą podatku dochodowego.
 • Czysta historia – Nie możesz mieć żadnych zastawów podatkowych ani opóźnień w płatnościach podatków osobiście lub związanych z Twoją firmą.

Jaka jest najlepsza opcja finansowania dla mojej firmy?

Najlepsza opcja finansowania zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujesz, rodzaju warunków spłaty, o które prosisz i tego, jak szybko potrzebujesz pieniędzy.

Najlepsza opcja to taka, która odpowiada Twoim potrzebom w danym momencie i jest dostępna. Oto 7 czynników, które właściciele małych firm biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, która opcja finansowania jest najlepsza:

 • Jak szybko potrzebujesz pieniędzy – Uzyskanie linii kredytowej jest zwykle szybsze niż uzyskanie pożyczki terminowej. Uzyskanie pożyczki na stronach internetowych może zająć zaledwie 36 godzin.
 • Programuje istniejące oferty banku – Wiele małych firm w pierwszej kolejności zwraca się do swojego istniejącego banku. Najpierw sprawdź, co Twój bank może dla Ciebie zrobić. Jeśli Twój bank jest pożyczkodawcą SBA, zapoznaj się z tymi opcjami.
 • Polecenie z zaufanego źródła – Rekomendacja kolegi lub mentora może wskazać Ci rodzaj finansowania lub pożyczkodawcy.
 • Czy wymagane jest zabezpieczenie? – Niektóre przedsiębiorstwa, np. przedsiębiorstwa oparte na wiedzy i przedsiębiorstwa internetowe, nie posiadają zbyt wielu aktywów materialnych, które mogłyby stanowić zabezpieczenie. Istnieją pożyczki, które firma może uzyskać bez zabezpieczenia, takie jak różne rodzaje pożyczek terminowych.
 • Elastyczność warunków – Stopy procentowe mogą być stałe lub zmienne. Warunki zwrotu mogą się różnić.
 • Prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania – Przy słabej ocenie zdolności kredytowej nie jest dobrym pomysłem wykorzystanie czasu na korzystanie z konwencjonalnych opcji finansowania. Znajdź swoje najlepsze dopasowanie. Przy słabym kredycie spójrz na finansowanie online lub zaliczki handlowe.
 • Koszty i oprocentowanie – Może się zdarzyć, że stopa procentowa będzie niższa, ale pożyczka może wymagać innych opłat. W zależności od okresu zwrotu te dodatkowe opłaty mogą zniweczyć Twoje oszczędności na stopach procentowych.

Źródło: Badanie kredytów małych przedsiębiorstw przeprowadzone przez banki Rezerwy Federalnej, s. 17.

Jak sfinansować firmę bez pieniędzy?

Jeśli nie masz środków, uzyskanie pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudne. Ale żadne fundusze i determinacja nie zabiorą Cię tam, gdzie chcesz. Bez środków nie ma innego wyjścia, jak tylko w górę.

Masz kilka możliwości sfinansowania biznesu bez pieniędzy. Przedsiębiorcom może być trudno uzyskać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej – czyli tradycyjną pożyczkę biznesową. Dlatego początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają środków, korzystają z alternatywnych źródeł finansowania:

 • Przyjaciele i rodzina – Twój wewnętrzny krąg przyjaciół i rodziny może chcieć wesprzeć Twoje przedsięwzięcie.
 • Osobiste karty kredytowe – Nie jest to idealne rozwiązanie, ale przedsiębiorcy cały czas rozpoczynają działalność na kartach kredytowych.
 • Kredyt pod zastaw domu – Ponownie nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ może narazić twoją rodzinę na ryzyko, ale ludzie często rozpoczynają działalność w ten sposób. Może również pomóc w budowaniu dobrej historii kredytowej.

Jak uzyskać dotację dla małej firmy?

Aby otrzymać dotację dla małej firmy, trzeba wiedzieć, gdzie szukać i nie tracić czasu w niewłaściwych miejscach.

Na poziomie federalnym istnieją dwa programy: badania nad innowacjami małych przedsiębiorstw (SBIR) i programy transferu technologii małych przedsiębiorstw (STTR). Mają one jednak ograniczone zastosowanie. Niektóre społeczności lokalne mają programy i korzystają z różnych źródeł prywatnych. Czytaj więcej: Gdzie uzyskać dotację dla małych firm.