Seuraava artikkeli auttaa sinua: 7 pomysłów na poprawę lojalności wobec marki poprzez marketing e-mailowy
Marketing e-mailowy służy wielu celom, integrując wiele oddzielnych kanałów marketingowych i kierując odbiorców w jedno miejsce. Jednak większość marketerów e-mailowych skupia się tylko na jednym celu marketingu e-mailowego: kliknięciach. Z pewnością ważna jest optymalizacja wiadomości e-mail pod kątem kliknięć, ponieważ większy ruch w witrynie zwykle przekłada się bezpośrednio na większe przychody.
Istnieje jednak inny wymiar strategii marketingu e-mailowego, który może prowadzić do jeszcze długoterminowego zwrotu z inwestycji: lojalność wobec marki. W ten sposób możesz stale generować powtarzalne transakcje. Jeśli możesz zwiększyć lojalność wobec marki poprzez kampanię content marketingową, wygenerujesz klientów, którzy będą chcieli kupować od Ciebie w kółko, a nie od konkurencji.
Wykorzystanie marketingu e-mailowego do budowania lojalności wobec marki
Oto siedem strategii, które Ci w tym pomogą:
1. Ważne aktualizacje i przypomnienia. Twoim pierwszym zadaniem jest wykorzystanie strategii e-mailowej jako sposobu na informowanie klientów o ważnych aktualizacjach i przypomnieniach. Na przykład, jeśli Twoja firma planuje dużą wyprzedaż w nadchodzących miesiącach, możesz najpierw ogłosić ją swoim subskrybentom e-maili, dając im poczucie wyłączności, a następnie wysyłać im okresowe przypomnienia, gdy zbliża się data, aby mogli odpowiednio przygotowywać. Dzięki temu Twoja marka pozostanie w centrum uwagi subskrybentów i pokaże im wartość. Tylko upewnij się, że to, co ogłaszasz, ma jakąś realną wartość dla subskrybentów, w przeciwnym razie ich zirytujesz.
2. Darmowe prezenty. Oferowanie darmowego prezentu to powszechna taktyka stosowana w celu zachęcenia ludzi do zapisania się do Twojego biuletynu e-mailowego; jest to wymiana wartości, która skłania ich do przekazania swoich danych osobowych. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o przyciągnięcie pierwszych subskrybentów, ale nie przeszkodzi im w rezygnacji z subskrypcji, jeśli ich jedynym celem było otrzymanie darmowego prezentu. Jeśli chcesz pokazywać im stałą wartość i utrzymać ich subskrypcję na dłuższą metę, rozważ okresowe oferowanie im darmowych prezentów, przypominając im przede wszystkim, dlaczego subskrybują Twoją subskrypcję. To nie musi być drogie; w rzeczywistości możesz nawet zorganizować darmowy prezent w ramach rozdania nagród, aby uzyskać podobne rezultaty.
3. Rabaty i oferty specjalne. Dobrym pomysłem jest także oferowanie subskrybentom rabatów i specjalnych ofert dostępnych wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Na przykład możesz zapewnić swoim subskrybentom e-mail wcześniejszy dostęp do jednej z nadchodzących wyprzedaży lub możesz rozesłać kod kuponu tylko swoim subskrybentom poczty e-mail; daje im to poczucie wartości i ekskluzywności, mocniej wiążąc ich z Twoją marką. Możesz nawet zachęcić ich do podzielenia się tymi ofertami specjalnymi; poczucie ekskluzywności pozostanie, będą mogli pochwalić się swoimi nagrodami, a Ty prawdopodobnie zyskasz także kilku nowych subskrybentów.
4. Treści rozpowszechniane. Jednym z najlepszych narzędzi zachęcania do lojalności wobec marki jest prowadzona kampania marketingu treści; Zapewniając wartość i odpowiedzi na prawdziwe pytania, każdy, kto zna Twoją markę, będzie miał większe szanse na pozostanie w niej w przyszłości. E-mail jest doskonałym narzędziem zwiększającym skuteczność tej kampanii; możesz na przykład ocenić skuteczność swoich najnowszych treści, wybrać najlepszych wykonawców i promować ich za pośrednictwem wiadomości e-mail, aby zyskać jeszcze większe uznanie. Twoi subskrybenci będą zadowoleni, gdy najwyższej jakości treści będą dostarczane bezpośrednio do ich skrzynek odbiorczych.
5. Treści dostępne wyłącznie w wiadomościach e-mail. W ramach content marketingu możesz pójść inną drogą, oferując treści dostępne wyłącznie w wiadomościach e-mail. Ta treść jest rozpowszechniana tylko wśród subskrybentów poczty e-mail — przynajmniej na początku. Możesz na przykład zapewnić im wcześniejszy dostęp do pobrania napisanego przez Ciebie e-booka na kilka tygodni przed jego udostępnieniem ogółowi społeczeństwa. Możesz także rozpowszechniać mniejsze fragmenty treści, takie jak arkusze informacyjne lub przystępne „krótkie przewodniki”, które mają jakąś praktyczną wartość dla Twoich czytelników. Kluczem jest dać im coś cennego, czego nikt inny nie dostanie.
6. Bonusy za uczestnictwo. Możesz także zapewnić użytkownikom możliwość nawiązania kontaktu z Twoją marką i nagrody za to. Możesz na przykład zorganizować konkurs, w którym zachęcisz użytkowników do napisania opinii na temat Twoich produktów lub marki w ogóle, a także zgłosisz uczestników do konkursu, w którym będzie można zdobyć gorący przedmiot. Alternatywnie możesz poprosić o opinię w formie ankiety lub komentarzy użytkowników i osobiście podziękować lub nagrodzić każdego, kto weźmie udział. Kiedy użytkownicy w jakikolwiek sposób zaangażują się w Twoją markę, poczują się bliżej niej i rzadziej w przyszłości pójdą do konkurencji.
7. Integracje społeczne. Choć jest to dość proste, możesz również zwiększyć lojalność wobec marki, integrując platformy mediów społecznościowych ze strategią marketingu e-mailowego. Ten sposób zapylania krzyżowego zachęca niektórych z Twoich już lojalnych obserwujących w mediach społecznościowych do subskrybowania Twojej listy e-mailowej i zachęca niektórych zainteresowanych subskrybentów poczty e-mail do większego zaangażowania w mediach społecznościowych. Tak czy inaczej, będziesz zachęcać użytkowników do większego zaangażowania i ekspozycji na Twoją markę, co z czasem wzmocni poczucie skumulowanej lojalności.
Pamiętaj, że skuteczność tych siedmiu strategii będzie zależeć od charakteru Twojej firmy i rodzaju użytkowników, do których chcesz dotrzeć; nie będą działać równie dobrze w przypadku każdej firmy. Poświęć trochę czasu na opracowanie innych strategii marketingowych w połączeniu z kampanią e-mailową i wybierz taktykę, która Twoim zdaniem jest najskuteczniejsza. Jeśli masz wątpliwości, po prostu wypróbuj je i zobacz, co się stanie; Twoje wyniki wskażą, czy wybrana taktyka odniosła sukces.