Seuraava artikkeli auttaa sinua: 8 wskazówek dla sprzedawców detalicznych, jak radzić sobie z niedoborami pracowników na wakacje
Wraz ze spadkiem stopy bezrobocia i wzrostem płac w handlu detalicznym pogłębia się wakacyjny niedobór pracowników w handlu detalicznym. Jak podaje Monster.com (NYSE:MWW), mali sprzedawcy detaliczni, którzy potrzebują pracowników sezonowych na wakacje, staną w tym roku przed ostrą konkurencją ze strony dużych detalistów.
Co więcej, ponieważ Boże Narodzenie w tym roku wypada w poniedziałek, przewiduje się, że więcej konsumentów uda się do sklepów stacjonarnych po prezenty w ostatniej chwili, ponieważ nie będą mogli otrzymać produktów wystarczająco szybko. Oznacza to więcej klientów i potencjalnie mniejszą pomoc.
Jak Twoja firma może skutecznie konkurować o pracowników handlu detalicznego w tej krytycznej porze roku? Pierwsza wskazówka: zacznij zatrudniać już teraz. Oto siedem kolejnych.
Jak pokonać niedobory wakacyjnej siły roboczej
- Oferuj zniżki pracownicze – W okresie wakacyjnym znaczącą motywacją dla potencjalnych pracowników mogą być zniżki pracownicze.
- Spraw, żeby było zabawnie – Dodaj energii swoim pracownikom poprzez konkursy, dni przebierania się, smakołyki, zajęcia po godzinach pracy itp.
- Rozdaj bonusy – Oferuj premie na koniec sezonu i premie pośrednie, aby zachęcić do wydajności i zaangażowania.
- Oferuj dłuższe godziny pracy – Oszczędzaj na kosztach szkoleń i zaspokajaj potrzeby pracowników sezonowych, którzy chcą mieć więcej godzin.
- Ustaw regularne harmonogramy – Zapewnij swoim pracownikom spójność i powiadomienie z wyprzedzeniem.
- Płacić wyższe pensje – Zachowaj konkurencyjność i zapewnij obsługę na najwyższym poziomie, oferując konkurencyjne lub ponadprzeciętne wynagrodzenia.
- Rozgłosić – Skorzystaj z istniejącej sieci pracowników i lojalnych klientów, aby uzyskać polecenia.
Oferuj zniżki pracownicze
W tętniącym życiem świecie handlu detalicznego, szczególnie w okresie świątecznym, oferowanie zniżek pracowniczych wydaje się atrakcyjną zachętą.
Magia świąt często kręci się wokół dawania i nawet jeśli produkty w Twoim sklepie nie przyciągną uwagi każdego pracownika, urok rabatu może być dwojaki.
Po pierwsze, mogą znaleźć idealny prezent dla ukochanej osoby. Po drugie, ten atut subtelnie wzmacnia poczucie przynależności i uznania, wiążąc ich bliżej Twojej marki i jej wartości.
Spraw, żeby było zabawnie
Praca w handlu detalicznym w okresie świątecznym jest równie stresująca, jak to tylko możliwe, dlatego kluczowe jest doładowanie personelu. Wyobraź sobie, że zwykłe dni pracy zamieniasz w karnawałową atmosferę dzięki konkursom lub tematycznym dniom przebierania się.
Takie inicjatywy budzą poczucie zabawy. Uzupełnij to okazjonalnymi smakołykami – na przykład ciasteczkami lub gorącym kakao w zimny dzień.
Po wyczerpujących zmianach, pomagając im w organizowaniu zajęć rekreacyjnych, takich jak eskapady na rolkach, wieczory w kręgle czy relaksujące szczęśliwe godziny, może ożywić ich energię i koleżeństwo.
Rozdaj bonusy
Dostrzeżenie nieustannego poświęcenia pracowników w okresie świątecznego szczytu może mieć charakter transformacyjny. Potraktuj premie na koniec sezonu jako dowód ich niezachwianego zaangażowania w najbardziej pracowitym okresie roku.
Ale nie poprzestawaj na tym. Okresowe zachęty powiązane z możliwymi do osiągnięcia celami, takimi jak punktualność lub realizacja celów sprzedażowych, podtrzymują dynamikę.
I pamiętaj, premie nie zawsze mają charakter nagród pieniężnych. Czasami karta podarunkowa do przytulnej lokalnej restauracji, wieczór w kinie, a nawet zakupy we własnym sklepie mogą być równie cenne, jeśli nie bardziej.
Oferuj dłuższe godziny pracy tym, którzy ich chcą
Usprawnieni pracownicy często skutkują bardziej spójnym i skutecznym zespołem. Zatrudniając nieco mniejszy zespół, ale oferując dłuższe godziny pracy, nie tylko oszczędzasz na wydatkach na szkolenia, ale także trafiasz w pragnienia wielu pracowników sezonowych.
W okresie świątecznym ludzie często chcą zarobić trochę więcej, co sprawia, że perspektywa dłuższych zmian jest kusząca.
Dzięki większej liczbie godzin łatwiej jest dopasować potrzeby sklepu do aspiracji pracowników chcących w tym okresie maksymalizować swoje zarobki.
Ustaw regularne harmonogramy
Przewidywalność może być pocieszającym aspektem w chaotycznej sferze świątecznego handlu detalicznego. Niepokój związany z „harmonogramem dyżurów” i związaną z nim nieprzewidywalnością jest często bolesnym punktem wśród pracowników handlu detalicznego.
I tu z pomocą przychodzi technologia. Nowoczesne oprogramowanie do planowania pracowników może zmienić zasady gry, umożliwiając tworzenie i rozpowszechnianie harmonogramów z dużym wyprzedzeniem.
Dążenie do spójności, np. stałych zmian, może jeszcze bardziej ułatwić życie Twoim pracownikom. Ale życie jest pełne niespodzianek, a gdy w ostatniej chwili pojawiają się zmiany, te rozwiązania programowe zapewniają płynną zamianę zmian i płynną komunikację SMS-em lub e-mailem.
Płacić wyższe pensje
W konkurencyjnym środowisku handlu detalicznego, zwłaszcza w okresie świątecznego szczytu, jakość usług może zadecydować o biznesie lub go złamać.
Świadomość standardów płac w Twojej lokalizacji i dążenie do oferowania usług na najwyższych szczeblach może Cię wyróżnić.
Szał sezonu wakacyjnego podkreśla znaczenie dobrze wynagradzanego i zmotywowanego personelu. Chociaż urok prowizji może początkowo wydawać się kuszący, wady często przyćmiewają korzyści.
Pracownicy nastawieni na prowizję mogą uciekać się do agresywnej taktyki sprzedaży, co może zepsuć relacje z klientami.
Z kolei pracownicy wynagradzani hojną stawką godzinową są zwykle bardziej zaangażowani w zrozumienie i zaspokajanie prawdziwych potrzeb kupujących, tworząc doświadczenia, które są zarówno niezapomniane, jak i autentyczne.
Zrozumienie różnic między wyższymi wynagrodzeniami a wynagrodzeniem opartym na prowizji może wpłynąć na doświadczenia pracowników i interakcje z klientami w Twojej firmie detalicznej:
Motywacja pracowników | Motywowany stabilnymi i konkurencyjnymi dochodami | Motywowany potencjałem nieograniczonych zarobków |
Doświadczenie klienta | Zapewnia przemyślaną obsługę, słucha potrzeb klienta | Może zachęcać do twardej sprzedaży, co może prowadzić do potencjalnych żalów i zwrotów |
Zatrzymanie pracownika | Potencjalnie wyższy, ze względu na stabilne dochody | Może być niższa, jeśli nie będzie wystarczających możliwości sprzedaży |
Ogólna jakość usług | Spójne i bardziej skoncentrowane na kliencie | Może być agresywny, koncentrując się na sprzedaży, a nie na obsłudze |
Rozgłosić
Obecni pracownicy oraz stali klienci sklepu są doskonałym źródłem potencjalnych pracowników. Wyślij e-mail do klientów znajdujących się na liście biuletynów e-mailowych i zapytaj, czy znają kogoś, kto szuka pracy sezonowej.
Możesz nawet zaoferować premię za zatrudnienie osobom, które polecą kogoś, kto pomyślnie ukończy szkolenie i będzie pracował przez cały sezon.
Jak planujecie w tym roku szukać pracowników sezonowych?