Seuraava artikkeli auttaa sinua: Czym jest marketing holistyczny i czy powinna go używać Twoja mała firma?
Czym jest marketing holistyczny? Marketing holistyczny odnosi się do strategii marketingowej, która uwzględnia całość przedsiębiorstwa. I wszystkie różne kanały marketingowe jako system. W ramach takiego podejścia firma składa się z różnych działów. W rezultacie działy współpracują w ramach wzajemnie powiązanych działań marketingowych.
Marketing holistyczny tworzy jednolity i pozytywny wizerunek biznesu. Zachęca więc klientów do zakupu produktów lub usług firmy, zamiast udać się do konkurencji.
Posiadasz małą firmę lub zastanawiasz się nad jej założeniem. Wtedy taka strategia może zwiększyć efektywność i zapewnić możliwości rozwoju.
Przyjrzyj się, czym jest marketing holistyczny. I zdecyduj, czy Twoja mała firma powinna z niego korzystać.
Czym jest marketing holistyczny?
Marketing holistyczny uwzględnia biznes i wszystkie jego części. Postrzega firmę jako jedną całość. W rezultacie wyznacza wspólny cel i cel dla każdego działania w przedsiębiorstwie. I wszystkim, którzy są z tym związani. Myśli o miejscu biznesu w szerszym społeczeństwie. Na przykład, gdzie firma pasuje do szerszej gospodarki. I jak wpływa to na życie klientów.
Pomyśl o ludzkim ciele, które może funkcjonować tylko wtedy, gdy wszystkie jego części współpracują ze sobą. W ten sam sposób marketing holistyczny rozumie, że wszystkie różne części przedsiębiorstwa muszą ze sobą współpracować, aby działać optymalnie.
W rezultacie podejście to zmierza w stronę ujednolicenia procesów, usług, systemów i punktów kontaktu z klientami w Twojej firmie. Tworzy to spójną i płynną obsługę klienta w wielu kanałach.
Marketing holistyczny kontra marketing tradycyjny
Tradycyjny marketing, który od dziesięcioleci jest podstawą działalności przedsiębiorstw, koncentruje się głównie na promowaniu konkretnego produktu lub usługi wśród docelowej grupy odbiorców za pomocą ustalonych kanałów, takich jak telewizja, radio, media drukowane, a później reklamy cyfrowe. Metoda ta ma charakter liniowy i często izolowany, przy czym każda kampania lub strategia jest odrębna i niekoniecznie uwzględnia inne aspekty działalności firmy.
Celem marketingu tradycyjnego jest często bezpośredni i krótkoterminowy, którego celem jest osiągnięcie natychmiastowej sprzedaży lub zwiększenie świadomości na temat konkretnego produktu lub kampanii.
Z drugiej strony marketing holistyczny przyjmuje bardziej kompleksowe podejście, łącząc ze sobą wszystkie aspekty komunikacji marketingowej i traktując firmę jako zintegrowaną całość. Podkreśla wzajemne powiązania pomiędzy rozwojem produktu, obsługą klienta, strategiami sprzedaży i każdą inną funkcją biznesową.
Zamiast izolowanych kampanii marketing holistyczny stara się zapewnić spójność we wszystkich kanałach i punktach styku, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przedkłada długoterminowe budowanie marki i relacje z klientami nad natychmiastową sprzedaż.
Podczas gdy marketing tradycyjny może czasami zaniedbywać szerszy kontekst społeczny, w którym działa firma, marketing holistyczny uwzględnia rolę i wpływ firmy na szerszy ekosystem społeczny i gospodarczy.
Głowny cel | Promowanie określonego produktu lub usługi wśród docelowej grupy odbiorców. | Łączymy wszystkie aspekty komunikacji marketingowej i biznesu jako całości. |
Metodologia | Liniowe i izolowane kampanie lub strategie. | Spójne i zintegrowane podejście we wszystkich funkcjach biznesowych i punktach styku. |
Używane kanały | Telewizja, radio, media drukowane, reklamy cyfrowe. | Wszystkie dostępne kanały, zapewniające spójność i integrację w przekazie. |
Podejście do kampanii | Indywidualne kampanie, które działają samodzielnie. | Kompleksowe kampanie uwzględniające wszystkie aspekty biznesu i zapewniające spójną komunikację. |
Bramka | Bezpośrednie i krótkoterminowe, np. natychmiastowa sprzedaż lub świadomość produktu. | Długoterminowe budowanie marki i budowanie relacji z klientami. |
Perspektywa na biznes | Przegląda każdą kampanię lub strategię, niekoniecznie biorąc pod uwagę inne aspekty działalności. | Postrzega biznes jako zintegrowaną całość, kładąc nacisk na wzajemne powiązania pomiędzy wszystkimi funkcjami biznesowymi. |
Kontekst społeczny | Może przeoczyć szerszy kontekst społeczny, w którym działa firma. | Głęboko rozważa rolę i wpływ firmy na szerszy ekosystem społeczny i gospodarczy. |
Główne elementy marketingu holistycznego
Holistyczny model marketingowy składa się z czterech głównych elementów, a każdy z nich odgrywa ważną rolę w łączeniu wszystkiego w całość w biznesie.
Marketing wewnętrzny
Marketing wewnętrzny odnosi się do wewnętrznego zarządzania systemem, działem marketingu oraz współpracą działu marketingu z innymi działami.
Marketing zintegrowany
Marketing zintegrowany to podejście zapewniające spójność przekazu i komplementarność wykorzystania mediów. Obejmuje holistyczne spojrzenie na wszystkie działania marketingowe, zapewniając, że wszystkie są spójne i skutecznie współpracują.
W swojej istocie marketing zintegrowany stara się połączyć tradycyjne „cztery P” marketingu – produkt, cenę, miejsce i promocję – z naciskiem na strategie komunikacyjne mające na celu skuteczne dotarcie do konsumentów.
Marketing wydajnościowy
Performance marketing to kompleksowe podejście, w którym priorytetem są mierzalne rezultaty. W przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu, w którym wydatki są ponoszone z góry, a wyniki można przewidzieć później, marketing efektywnościowy zapewnia, że firmy płacą tylko za udane transakcje, takie jak leady, sprzedaż czy kliknięcia.
Takie podejście zapewnia przedsiębiorstwom przejrzysty i opłacalny sposób pomiaru zwrotu z inwestycji marketingowych. Kluczowe aspekty marketingu efektywnościowego obejmują:
- Reklama typu pay-per-click (PPC).: oznacza to, że reklamodawcy płacą opłatę za każde kliknięcie reklamy. Jest to sposób na kupowanie wizyt w Twojej witrynie, zamiast próbować „zarabiać” na nie w sposób organiczny. Google Ads to godna uwagi platforma dla PPC.
- Marketing afiliacyjny: W tym przypadku firmy nagradzają partnerów zewnętrznych (partnerów) za generowanie ruchu lub sprzedaży dzięki wysiłkom marketingowym partnera.
- Marketing w wyszukiwarkach (SEM): obejmuje działania takie jak PPC i inne inicjatywy, które zapewniają, że marka lub produkt pojawi się na górze wyników wyszukiwania, zwiększając w ten sposób widoczność.
- Marketing treści ze wskaźnikami wydajności: nie tylko tworzenie treści, ale mierzenie jej wydajności za pomocą wskaźników takich jak zaangażowanie, wygenerowane leady i współczynniki konwersji.
- Reklama natywna: płatna treść odpowiadająca platformie, na której się znajduje, ale oznaczona jako „sponsorowana”.
- Reklama w mediach społecznościowych: Płatne promocje na platformach takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn itp., gdzie możesz ustawić konkretne cele wydajności.
- Marketing e-mailowy ze zdefiniowanymi KPI: wysyłanie ukierunkowanych kampanii e-mailowych i mierzenie ich skuteczności pod względem współczynnika otwarć, współczynnika klikalności i konwersji.
Marketing relacji
Marketing relacji koncentruje się na relacjach z klientami, pracownikami, partnerami i konkurencją.
Biorąc pod uwagę te cztery różne główne elementy, marketing holistyczny pozwala na stworzenie kompleksowego biznesplanu obejmującego cały system biznesowy.
Przykłady marketingu holistycznego
Apple to jeden z przykładów firmy, która z sukcesem wykorzystuje marketing holistyczny. We wszystkim, od sposobu, w jaki produkty są opracowywane z myślą o kliencie, przez rozpoznawalne oznakowanie sklepów, po niezwykle szybką, wydajną i uprzejmą obsługę klienta, Apple można uznać za mistrza w stosowaniu tej strategii.
Heineken to kolejny przykład marki, która wykorzystała to podejście, aby z sukcesem zmienić swój wizerunek. Zamiast skupiać się na piwie, Heineken skoncentrował swoje działania marketingowe na czterech tematach – zaangażowaniu, ekspozycji, interakcji i relacjach, w tym promowaniu przyjaznego dla środowiska podejścia do warzenia piwa.
Małe firmy i marketing holistyczny
Przyjmowanie kompleksowego, holistycznego podejścia do marketingu, które uwzględnia każdy aspekt firmy i wszystkich w niej zaangażowanych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś marką rozpoznawalną na całym świecie z nieograniczonym budżetem marketingowym, ale czy ten rodzaj marketingu sprawdzi się w przypadku Twojej małej firmy ?
Dobra wiadomość jest taka, że ta strategia nie musi być tak droga, jak myślisz, i może oferować świetne zwroty z inwestycji.
Zamiast skupiać się wyłącznie na jednym aspekcie marketingu Twojej firmy, takim jak wzmocnienie kampanii w mediach społecznościowych, marketing całościowy uwzględnia wszystko, od poprawy obsługi klienta po ponowne przemyślenie strategii cenowej.
Ponowna ocena całej firmy nie musi być kosztowna, a może szybko zwrócić dobry zwrot z inwestycji.
Korzyści z marketingu holistycznego
Tworzy spójność
Zamiast prezentować rozbieżne i sprzeczne informacje w różnych obszarach marki, marketing holistyczny skutecznie przenosi Twoją markę „pod jeden dach”, zapewniając klientom większą spójność i spójność, nawet jeśli jesteś małą firmą.
Zachęca do odpowiedzialności społecznej i praktyk etycznych
Marketing holistyczny nie patrzy tylko do wewnątrz; patrzy na szerszy wpływ przedsiębiorstwa na społeczeństwo i środowisko. W erze, w której konsumenci stają się coraz bardziej świadomi etycznego i środowiskowego śladu wspieranych przez siebie marek, podejście holistyczne w naturalny sposób łączy strategie biznesowe z odpowiedzialnością społeczną.
Uwzględniając rolę firmy w szerszym kontekście społecznym, marketing holistyczny często prowadzi firmy do przyjęcia bardziej zrównoważonych, etycznych i przyjaznych społeczności praktyk, poprawiając w ten sposób ich reputację i atrakcyjność na rynku.
Ułatwia synergię między działami
Z natury marketing holistyczny wymaga, aby różne działy firmy, od rozwoju produktu po obsługę klienta, działały w tandemie.
To oparte na współpracy podejście rozbija silosy, co prowadzi do lepszej komunikacji, lepszej wymiany pomysłów i identyfikacji wspólnych celów. Gdy wszystkie działy będą pracować spójnie nad jednolitą wizją, może to prowadzić do usprawnienia procesów, innowacyjnych rozwiązań i sprawniejszej reakcji na zmiany rynkowe.
Dobre wyniki Garnera
Marketing holistyczny sprawia, że marka jest bardziej spójna i spójna we wszystkich aspektach, kanałach marketingowych i przekazach. W rezultacie marketing holistyczny może pomóc Twojej małej firmie uzyskać więcej korzyści ze swoich działań marketingowych.
Wszystkie przedsiębiorstwa posiadają różne cechy, które należy ocenić i ocenić. Nie ma znaczenia, jak duże lub małe są. Dlatego firmy potrzebują holistycznego podejścia marketingowego. Uwzględnij różne systemy, usługi, procesy i punkty kontaktu z klientem. Proces ten może okazać się korzystny zarówno dla małych firm, jak i większych firm.
Marketing holistyczny z natury rozumie i uwzględnia całą podróż klienta, a nie tylko konkretną transakcję. Zapewniając, że wszystkie punkty styku marki rezonują z tym samym przesłaniem i wartościami, sprzyja to głębszej więzi między marką a konsumentem.
Z biegiem czasu ta spójność przekazu i etosu sprzyja zaufaniu, co przekłada się na większą lojalność wobec marki wśród klientów. Nawet w przypadku startupu lub lokalnego przedsięwzięcia może to stanowić różnicę między jednorazowym zakupem a klientem na całe życie.