Seuraava artikkeli auttaa sinua: Jak przyciągnąć (i utrzymać) świetnych pracowników
Dziś jest to „rynek pracownika” i pracodawcy z małych przedsiębiorstw odczuwają presję, aby ulepszyć swoje strategie angażowania i zatrzymywania pracowników. Niezależnie od tego, czy Twoja firma cierpi z powodu cichego odchodzenia z firmy (pracownicy robią wszystko, co w jej mocy, aby utrzymać pracę), czy też masowego odpływu utalentowanych pracowników, doświadczenie pracownika jest tak samo ważne, jak doświadczenie klienta na obecnym rynku.
Jeśli przyciąganie i zatrzymywanie najlepszych talentów nie daje Ci spać w nocy, nie jesteś sam. Badanie LinkedIn wykazało, że poprawa retencji pracowników i wspieranie rozwoju kariery znalazły się wśród pięciu najważniejszych priorytetów biznesowych światowych liderów w tym roku; w USA są w pierwszej trójce.
Co zatem możesz zrobić w swojej małej firmie, aby przełamać trend rezygnacji i sprawić, że pracownicy będą chcieli pracować w Twojej firmie? Najnowsze badanie Workmonitor przeprowadzone na 35 000 pracowników na całym świecie pokazuje, że pracownicy chcą pracować w firmie, która jest elastyczna i stabilna, ale także włączająca i bezpieczna finansowo. Tak, chcą cały pakiet. Oto pięć najważniejszych wniosków na temat oczekiwań pracowników od pracodawców.
Postawa pracownika
Bardziej niż kiedykolwiek pracownicy chcą – a właściwie domagają się – zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Większość pracowników (72%) uważa pracę za istotny element swojego życia, niezależnie od tego, czy praca sprawia im przyjemność, czy nie. Dla osób poszukujących pracy obietnica równowagi jest kluczowa – 61% stwierdziło, że nie zaakceptowałoby stanowiska, które zakłócałoby tę równowagę. Ponadto 34% zrezygnowałoby, gdyby ich środowisko pracy było toksyczne, a 48% zrezygnowałoby, gdyby praca uniemożliwiała im cieszenie się życiem.
Oczekiwania pracowników
Wzloty i upadki gospodarcze zawsze wpływały na przyciąganie i utrzymanie pracowników. Pracownicy oczekują jednak od swoich pracodawców zapewnienia pomocy na kilka sposobów. Według Workmonitor najbardziej pożądanymi formami pomocy są:
- Miesięczne stypendium na pokrycie kosztów utrzymania – 41%
- Możliwość podwyżki wynagrodzenia poza planowanym przeglądem rocznym – 39%
- Pomoc w pokryciu wysokich kosztów energii, dojazdów i innych codziennych wydatków – 28%
Ponadto 45% twierdzi, że nie zaakceptowałoby pracy, gdyby nie oferowała odpowiednich godzin pracy.
Pracodawcy stają na wysokości zadania. Prawie połowa ankietowanych pracowników stwierdziła, że otrzymuje pomoc od swoich firm, na przykład zapewniając hybrydowy lub elastyczny grafik, co pozwala im zmniejszyć koszty opieki nad dziećmi i dojazdów do pracy.
Bezpieczeństwo pracy
Pracownicy mają także na uwadze bezpieczeństwo gospodarcze i zatrudnienia oraz możliwą recesję – 37% obawia się utraty pracy, a 52% obawia się wpływu niepewności gospodarczej na ich bezpieczeństwo zatrudnienia. Pracownicy są skłonni pracować ciężej, aby związać koniec z końcem, a 23% chciałoby przepracować więcej godzin na swoim obecnym stanowisku, aby pomóc w pokryciu rosnących kosztów utrzymania.
Brak emerytury pracownika
Workmonitor odkrył, że niepewna sytuacja gospodarcza motywuje „emerytów” do powrotu do pracy, podczas gdy wielu starszych pracowników opóźnia przejście na emeryturę. Z badania wynika, że znacząco spadła liczba osób, które wierzyły, że mogą przejść na emeryturę przed 65. rokiem życia (z 61% do 51%), co świadczy o obawie pracowników o swoją przyszłość. I chociaż 33% chciało przejść na emeryturę przed 60. rokiem życia, 26% osób w wieku 55 lat i starszych planuje kontynuować pracę.
Sens przynależności
Większość pracowników chce dziś pracować dla pracodawców, których wartości są zbieżne z ich wartościami — 45% twierdzi, że nie będą pracować dla firmy, w której wartości są sprzeczne. Na pytanie o konkretne wartości 77% ankietowanych twierdzi, że cele pracodawcy dotyczące zrównoważonego rozwoju, różnorodności i przejrzystości są niezbędne. W obliczu obecnego kryzysu niedoboru talentów przynależność staje się coraz ważniejsza – 54% pracowników stwierdziło, że odeszliby z pracy, gdyby nie czuli, że przynależą. Ponadto poczucie przynależności jest korzystne również dla firmy. Według Deloitte pracownicy, którzy czują, że przynależą, mogą prowadzić do 56% wzrostu wydajności w pracy, 50% zmniejszenia ryzyka utraty pracy i 75% zmniejszenia liczby zwolnień chorobowych.
Po kilku latach pracy zdalnej współpraca stała się dziś dla pracowników jeszcze ważniejsza. Współpraca przynosi korzyści firmie i pracownikom. Podnosi morale, buduje zaufanie między pracownikami a właścicielem firmy, wzmacnia więzi między pracownikami i zwiększa produktywność.
Współpraca cementuje lojalność personelu. Pracownicy chcą pracować w firmach, które rozumieją ich potrzeby i sprawiają, że czują się doceniani i doceniani. Z własnego doświadczenia wynika, że pracownicy czują się przynależni, gdy włącza się ich w proces decyzyjny. Spraw, aby poczuli się jak prawdziwi insiderzy, a będą chcieli zostać i ciężej pracować. To tylko kwestia słuchania i reagowania.