Gekissimo.net - Opi ansaitsemaan rahaa webilläsi Internetissä!

Jak sprzedać samochód

Seuraava artikkeli auttaa sinua: Jak sprzedać samochód

Prawdopodobnie zarobisz więcej, jeśli sam sprzedasz samochód. Jeśli sprzedajesz dealerowi lub dokonujesz u niego wymiany, dealer musi mieć trochę wyściółki, aby zarabiać pieniądze, gdy samochód zostanie ponownie sprzedany.

Pojazdy silnikowe różnią się od innych posiadanych nieruchomości. W proces ten zaangażowany jest stanowy wydział rejestracji pojazdów silnikowych, który wymaga określonych dokumentów (różni się nieco w zależności od stanu). Jeśli sprzedajesz samochód prywatnie, będziesz odpowiedzialny za formalności. Jeśli sprzedasz dealerowi lub przeniesiesz własność w drodze wymiany u dealera, formalnościami zajmie się dealer.

Rynek samochodów używanych w 2023 roku

Rynek samochodów używanych w 2022 roku był fantastyczny. Przewiduje się, że w 2023 r. ceny nowych samochodów spadną o około 5%. Oczekuje się, że ceny samochodów używanych spadną o 10–20%.

Na cenę używanego samochodu wpływa wiele czynników. Na przykład możesz pomyśleć, że sprzedaż Twojej ciężarówki pochłaniającej paliwo będzie trudna, ale sprzedaż samochodów kempingowych gwałtownie wzrosła w czasach pandemii. Ludzie potrzebują pojazdu o wystarczającej mocy, aby holować samochód kempingowy.

Z drugiej strony, wraz ze wzrostem cen paliwa, wiele osób poszukuje pojazdów zasilanych benzyną lub pojazdów hybrydowych. Jeśli Twój używany pojazd jest w dobrym stanie, znajdziesz kupca.

Jak sprzedasz swój samochód?

Potencjalni nabywcy nie tylko nawiedzają salony samochodowe. Korzystają z Internetu, aby znaleźć żądany typ pojazdu.

To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz sprzedać swój samochód.

Wyprzedaż na imprezę prywatną

Transakcja strony prywatnej odbywa się pomiędzy Tobą a inną stroną prywatną. Reklamujesz pojazd za pomocą różnych środków, np. ogłoszenia w gazecie lub prywatnej witryny sprzedaży. Możesz nawet zaparkować go pod domem z napisem „Na sprzedaż”, tak aby potencjalni nabywcy mogli go zobaczyć.

Handel samochodem

Handel samochodem to oparty na scenariuszu proces sprzedaży, którego każdy krok przypomina ruch szachowy. U większości dealerów otrzymujesz ofertę na swój obecny samochód i próbujesz wynegocjować najlepszą cenę na inny używany samochód lub nowy samochód. Niektórzy dealerzy reklamują ofertę natychmiastowej gotówki, która jest wyższą ceną, ale później może obniżyć wartość wymiany.

Jak sprzedać samochód prywatnie

Sprzedaż prywatna obejmuje kilka bardzo trudnych elementów, a jednym z nich jest jazda próbna. Zezwolisz nieznajomemu na jazdę próbną Twoim pojazdem. Później podamy Ci wskazówki, jak porozumieć się z potencjalnym nabywcą w tej części umowy (patrz Jak bezpiecznie sprzedać samochód poniżej).

1. Ustal cenę

Zacznij od witryny internetowej umożliwiającej wycenę sprzedaży samochodów, takiej jak niebieska księga Kelleya (KBB). Witryna KBB wyświetli dwie wartości – jedną dotyczącą sprzedaży prywatnej i drugą dotyczącą wymiany. Następnie rzetelnie wypisz wszelkie wady pojazdu – na przykład pęknięte kubełkowe siedzenie lub wgniecenie tylnego zderzaka. Zostaw sobie trochę swobody w kwestii ceny, ponieważ każdy potencjalny nabywca będzie chciał negocjować niższą cenę. Sprawdź ceny podobnych samochodów. Wyceń dobrze, jeśli liczysz na szybką sprzedaż.

🔥 Empfohlen:  Jak odzyskać siły po oprogramowaniu ransomware: wszystko, co musisz wiedzieć

2. Napraw samochód albo nie naprawiaj samochodu

Jest to kwestia punktu cenowego. Jeśli sprzedajesz swój samochód za minimalną kwotę, potencjalni nabywcy mogą chcieć przeoczyć pewne kwestie, o ile samochód jeździ bezpiecznie. W rzeczywistości zainteresowanym nabywcą może być mechanik lub ktoś, kto jest właścicielem salonu samochodowego używanego i ma dostęp do własnego mechanika. Jednak aktualna naklejka kontrolna jest ogromnym atutem.

3. Uzyskaj raport Carfax

Kupujący będą chcieli wiedzieć, czy Twój pojazd kiedykolwiek brał udział w wypadku.

4. Zbierz swoją dokumentację serwisową

Kiedy ostatnio w pojeździe wymieniono hamulce, opony, przeprowadzono przegląd itp.?

5. Napisz opis pojazdu

W szczegółowym opisie nie zapomnij o podaniu kluczowych, podstawowych informacji, takich jak przebieg, powód sprzedaży samochodu, rodzaj siedzeń i wszelkie funkcje specjalne, takie jak szyberdach lub pakiet holowniczy. Bądź uczciwy co do stanu samochodu, zwłaszcza jeśli jest to stary pojazd.

6. Zrób zdjęcia pojazdu

Nie bój się robić zdjęć usterek, jeśli je spisałeś. Pamiętaj, że ludzie przyjdą niezauważeni obejrzeć Twój samochód, a Ty możesz nawet przyciągnąć kupującego spoza miasta. Poczują się bardziej komfortowo, jeśli wiedzą, czego się spodziewać.

7. Reklamuj

Gdzie się reklamować to ważna decyzja. Jeśli na niektórych platformach mediów społecznościowych, takich jak Facebook Marketplace, podasz swój numer telefonu, możesz spodziewać się odpowiedzi od osób, które nie są zainteresowane kupnem pojazdu.

8. Wybierz, kiedy zaplanować spotkania

Staraj się umawiać spotkania z ludźmi, aby obejrzeli samochód i odbyli jazdę próbną w godzinach dziennych. Rozsądnym może być także zorganizowanie faktycznej sprzedaży – przekazania środków i dokumentów – w obecności notariusza.

9. Uzyskaj cenę wymiany u dealera

Obliczyłeś już cenę. Jeśli otrzymasz cenę od dealera, będziesz także znać dolną liczbę, którą tam dostaniesz. Warto o tym wiedzieć podczas negocjacji.

10. Bądź gotowy do negocjacji

Twoja cena wywoławcza jest punktem wyjścia. Nowy właściciel nie będzie tam zaczynał.

11. Wyczyść samochód

Jeśli chcesz szybko sprzedać samochód, zadbaj o to, aby wyglądał jak najlepiej. Zeskrob naklejki ze zderzaka. Możesz nawet zdecydować się na profesjonalne wykonanie detali (co może całkowicie odnowić stary samochód). Usuń wszystkie rzeczy osobiste.

Jak sprzedać samochód, gdy nadal masz pożyczkę

Jeśli nadal jesteś winien pieniądze z tytułu kredytu samochodowego, nie będziesz mieć tytułu samochodu. Kupujący chcą zdobyć tytuł – dlatego w reklamach pojazdów często pojawia się informacja „tytuł w ręku”.

Mimo to formalności nie są trudne, ale mogą być czasochłonne. Masz opcje:

1. Spłać Pojazd

To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli nie masz długów dużych pieniędzy. Możesz nawet zaciągnąć pożyczkę osobistą. Zadzwoń do pożyczkodawcy i uzyskaj rzeczywistą kwotę wypłaty, zanim zaczniesz szukać pożyczek osobistych.

🔥 Empfohlen:  Jak sprzedawać znaczki

2. Sprzedaj pojazd bezpośrednio dealerowi

Dealer zajmie się formalnościami związanymi ze spłatą kredytu samochodowego i otrzyma tytuł pojazdu.

3. Skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą kredytu samochodowego

Dowiedz się, jaka jest faktyczna kwota wypłaty. Dowiedz się także, w jaki sposób pożyczkodawca chciałby otrzymać pieniądze ze sprzedaży. Pożyczkodawca może dokładnie określić, jakich dokumentów potrzebujesz, a nawet świadczyć usługi depozytowe. Niech kupujący zastosuje się do wskazówek pożyczkodawcy. Pożyczkodawca może nawet działać jako usługa depozytowa lub pośrednik, przechowujący czek kasjerski od kupującego do czasu wydania tytułu własności pojazdu.

Jak bezpiecznie sprzedać samochód

Oszuści są wszędzie i mogą nie tylko polować na Twój pojazd. Mogą na przykład próbować dowiedzieć się, kiedy będziesz w domu lub w pracy.

Oto kilka kroków, które należy podjąć:

  • Zanim ktoś przyjedzie do Twojej nieruchomości, zdobądź kopię prawa jazdy potencjalnego nabywcy. Poproś tę osobę o wysłanie SMS-a lub e-maila z obrazem licencji. Sprawdź, czy licencja jest ważna (aktualna).
  • Jeśli sprzedajesz pojazd za wysoką kwotę, możesz poprosić o dowód posiadania środków, na przykład raport kredytowy. Prośba o raport kredytowy odstraszy osoby kopiące opony.
  • Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową pojazdu i poproś o opinię na temat obsługi jazd próbnych. Firma może nalegać, abyś towarzyszył im w podróży. Niektóre firmy mogą mieć rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, który umożliwia umieszczenie tymczasowego sterownika w Twojej polisie.
  • Nie pozwól, aby kupujący odjechał pojazdem, na którym nadal znajduje się Twoja tablica rejestracyjna. Tablica pozostaje u sprzedawcy, ponieważ numer rejestracyjny jest zarejestrowany na sprzedawcę. Kupujący otrzyma nową tabliczkę.
  • Oprócz Ciebie na jeździe próbnej może towarzyszyć jeszcze inny członek rodziny.
  • Więcej o jeździe próbnej – zaplanuj trasę. Możesz nawet zdecydować się na wykonanie części jazdy próbnej w otwartym miejscu, takim jak parking przy kościele lub szkole.
  • Zachowaj ostrożność, odpowiadając na pytania w celu umówienia się na wizytę. Nie mów na przykład rzeczy typu „Będę w pracy od 9 do 17 i nie będzie nikogo w domu, aby pokazać Ci pojazd”. Zamiast tego zaplanuj stwierdzenia, takie jak: „Jesteśmy zapracowaną rodziną i pokazujemy pojazd między 15:00 a 17:00”.

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży samochodu?

Oto krótka lista dokumentów potrzebnych do sprzedaży samochodu:

Raport Historii Pojazdu

Podobnie jak Carfax.

Tytuł samochodu

Jeśli nadal masz pożyczkę na samochód, będziesz musiał wykonać dodatkowe kroki, aby oczyścić tytuł.

Zapisy serwisowe

Miej jak najwięcej zapisów, szczególnie w przypadku głównych stanowisk.

Dokumenty gwarancyjne

W szczególności dołącz informacje o wszelkich wycofaniach i podjętych działaniach. Większość nowszych samochodów nadal posiada gwarancję na układ napędowy.

🔥 Empfohlen:  Kubek podróżny: najpopularniejsze modele do pracy w drodze

Instrukcja obsługi

Nie jest to konieczne, ponieważ większość firm udostępnia instrukcję online.

Paragon

Powinno to obejmować imię i nazwisko sprzedającego i kupującego, datę faktycznego przeniesienia oraz cenę sprzedaży.

Dokumentacja specyficzna dla stanu

Skontaktuj się ze stanowym Departamentem Pojazdów Silnikowych. Na przykład w niektórych stanach można uzyskać tymczasowy identyfikator (tablicę rejestracyjną), który będzie używany podczas sprzedaży pojazdu.

Jak przenieść tytuł samochodu?

Podpiszesz się na odwrocie tytułu. Przelewu można dokonać w biurze AAA lub w dziale pojazdów silnikowych, u notariusza lub u niektórych dealerów.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób sprzedaży samochodu?

To zależy od Ciebie. Sprzedaż prywatna przyniesie Ci najwięcej pieniędzy, ale także zajmie więcej Twojego czasu. Przez krótki czas będziesz odbierać rozmowy telefoniczne, SMS-y i e-maile; spotykanie się z ludźmi w celu umówienia spotkań; i jeździmy na jazdach próbnych.

W przypadku handlu dealerem, dokumentacja jest wykonywana przez niego. Być może nawet znajdziesz tam swój następny samochód.

Jaka jest najlepsza strona internetowa do sprzedaży używanego samochodu?

Autotrader od dawna jest najlepszym miejscem do kupna lub sprzedaży samochodu w Internecie.

Gdzie możesz sprzedać swój samochód za najwięcej pieniędzy?

Cena używanego samochodu ma wbudowaną poduszkę, gdy jest on sprzedawany u dealera. Dzieje się tak dlatego, że dealer musi zarabiać na przyszłej sprzedaży. Wysokość tej poduszki uzależniona jest od ceny samochodu i wiedzy dealera o prawdopodobieństwie zarobienia na nim pieniędzy. Nawet jeśli zamierzasz sprzedać samochód prywatnie, nie zaszkodzi uzyskać cenę od dealera, który może przedstawić natychmiastowe oferty gotówkowe.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ: