Seuraava artikkeli auttaa sinua: Przewodnik po tym, jak przeprowadzić badania marketingowe
Czy kiedykolwiek rozpoczynałeś kampanię reklamową z dużymi nadziejami, ale rozczarowałeś się wynikami? A może wprowadzenie nowego produktu z wielkim rozmachem i odkrycie, że rynek nie jest nim zainteresowany? Takie sytuacje zdarzają się w biznesie. I tu właśnie przeprowadzanie badań marketingowych robi różnicę.
Jeśli masz ambitne cele, badania rynku mogą pomóc Twojej firmie podjąć właściwe kroki i uniknąć marnowania czasu i pieniędzy na niewłaściwe.
Co więcej, badania marketingowe mogą pomóc Ci zdobyć szczęśliwszych klientów. Na przykład jedno z badań sugeruje, że 94% gości wybiera restaurację na podstawie recenzji w Internecie. Inne badanie wykazało, że 82% klientów oczekuje natychmiastowej odpowiedzi na pytania dotyczące sprzedaży lub marketingu. Znajomość tego rodzaju faktów może pomóc we wdrożeniu procesów i narzędzi, które zadowolą klienta i przyciągną nowych.
W tym artykule prostym językiem definiujemy, czym są badania marketingowe, uwzględniając różne rodzaje badań rynkowych. Poznasz szybkie i łatwe techniki przeprowadzania badań marketingowych, które techniki działają najlepiej i jak wykorzystać istniejące już informacje od osób trzecich. Ostatecznym celem jest osiągnięcie sukcesu.
Co to jest badanie rynku?
Badania rynkowe to proces zbierania informacji o potencjalnych docelowych klientach, klientach, wielkości rynku, konkurentach i nie tylko. Firmy wykorzystują te informacje do opracowywania produktów i usług, ustalania cen, zwiększania przepływu potencjalnych klientów, zwiększania sprzedaży, poprawy zadowolenia klientów oraz opracowywania kampanii marketingowych i reklamowych.
Jeśli nie odejmiesz niczego więcej od tej definicji badania rynku, pamiętaj o jednej rzeczy: dane są podstawą strategii marketingowej firmy. Badania to punkt wyjścia, który poprowadzi Twój marketing we właściwym kierunku.
Badania marketingowe zapobiegają działaniu w oparciu o błędne założenia lub uniwersalne porady i popełnianiu kosztownych błędów. W świecie prób i błędów badania rynkowe pozwalają uzyskać więcej prób przy mniejszej liczbie błędów.
Rodzaje badań rynkowych
Marketerzy wykorzystują dwa różne typy badań: badania pierwotne i wtórne. Niezależnie od tego, czy znasz te terminy, czy nie, prawdopodobnie znasz oba.
Najpierw przyjrzyjmy się badaniom podstawowym. Badania pierwotne odnoszą się do procesu gromadzenia danych, które nie zostały jeszcze zebrane przez inną stronę. Innymi słowy, informacje pierwotne to po prostu informacje, które sam odkrywasz i zbierasz. Kiedy ludzie opowiadają Ci o swoich doświadczeniach z Twoją firmą lub poziomie zadowolenia z Twojego produktu lub usługi – to jest podstawowa informacja. Badania pierwotne obejmują:
Ankiety
Ankiety polegają na zadawaniu ludziom pytań, na które mogą szybko odpowiedzieć, aby poznać ich opinie, spostrzeżenia, postawy i zachowania. Firmy przeprowadzają ankiety drogą mailową, telefoniczną lub coraz częściej online. Ankiety są jedną z najpopularniejszych metod badawczych w małych firmach.
Badania osobiste
Badania osobiste obejmują bezpośrednią rozmowę z konsumentem, potencjalnymi lub obecnymi klientami i obejmują:
- Wywiady – są to interakcje jeden na jednego, podczas których można dogłębnie poznać przyczyny kierujące przekonaniami rozmówcy. Rozmowy kwalifikacyjne są stosunkowo niedrogie i mogą polegać po prostu na zadzwonieniu do klienta.
- Grupy fokusowe – Grupa fokusowa gromadzi od 5 do 10 osób w celu przekazania informacji zwrotnej. Grupy fokusowe są drogie i naprawdę wymagają doświadczonego moderatora, aby uzyskać bezstronne informacje.
- Etnografia – Etnografia oznacza po prostu interakcje z innymi w ich naturalnym środowisku. Powszechną metodą jest „latanie po ścianie”, podczas której badacz po cichu obserwuje osobę w sklepie lub używającą produktu. Metoda cyfrowa obejmuje mapy cieplne w celu sprawdzenia, gdzie na stronie internetowej znajduje się uwaga odwiedzającego.
Inne badania marketingowe
- Dzienniki — ludzie śledzą swoje zachowanie w celu obserwacji interakcji z Twoimi produktami lub usługami.
- Testowanie użytkowników – użytkownicy testują i przekazują informacje zwrotne na temat tego, jak odbierają Twój produkt lub usługę w czasie rzeczywistym. Wszyscy widzieliśmy tego przykłady w reklamach telewizyjnych: ślepe testowanie smaku.
Podstawowe metody, takie jak powyższe, mają wiele zastosowań, ale małe firmy uważają je za nieocenione w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, małe firmy korzystają z nich, próbując odkryć prawdziwe doświadczenia użytkownika ze swoim produktem lub usługą. Po drugie, stosują metody podstawowe, gdy chcą zrozumieć, co ich klienci myślą o ich firmie.
Następnie przyjrzyjmy się badaniom wtórnym. Badania wtórne polegają na wykorzystaniu informacji, które zostały już zebrane przez inną stronę. Wiele informacji wtórnych to badania internetowe, które są bezpłatne lub niedrogie. Przykłady obejmują:
Badania rządowe
- Dane ze spisu ludności Stanów Zjednoczonych (dobrym miejscem na rozpoczęcie jest Spis danych Gems).
- Informacje z agencji rządowych, takich jak Biuro Statystyki Pracy, FEMA lub SBA.
Badania stron trzecich
- Raporty z badań (nie własne) lub informacje zebrane przez inne firmy. Przykład: wykres badawczy z eMarketer.
- Dane wtórne pochodzące od stowarzyszeń branżowych, takich jak Krajowa Federacja Detalistów. Publikuje statystyki i badania branżowe.
- Informacje dostarczane przez specjalistyczne narzędzia cyfrowe. Przykładem są dane Google Trends, pokazujące trendy wyszukiwania publicznego.
Przykłady badań rynku
Do czego dokładnie wykorzystujesz badania marketingowe? Istnieją setki zastosowań. Poniżej znajduje się zaledwie 15 przykładów:
- Identyfikuj możliwości uzyskania przychodów – Badania mogą ujawnić segmenty klientów, których nigdy nie brałeś pod uwagę, lub możliwość sprzedaży krzyżowej lub dodatkowej. Możesz także zidentyfikować nowe branże gotowe do ekspansji.
- Ustal cenę – Badania mogą ujawnić, czy Twoje ceny są wysokie, czy niskie w porównaniu z rynkiem. Badania mogą wykazać, że podwyżki cen są uzasadnione.
- Wykorzystaj słabości konkurencji – Dowiedz się, czego rynek nienawidzi w Twojej konkurencji, abyś mógł porównać swoją markę i przekonać potencjalnych klientów.
- Zidentyfikuj mocne strony konkurencji – Dowiedz się, co rynek bardziej lubi u Twoich konkurentów, abyś mógł ich spotkać lub pokonać.
- Znajdź trendy – Trendy mogą sugerować przyjęcie nowych technologii.
- poprawić reputację – Twoja firma może odkryć problem z reputacją wynikający ze złych recenzji w Internecie, z którym Twój zespół musi się uporać.
- Twórz zwycięskie komunikaty marketingowe – Badania mogą ujawnić, które przekazy reklamowe przemawiają do Twojego rynku docelowego.
- Zidentyfikuj nową ofertę – Zmiana nawyków, gustów i potrzeb może zaowocować pomysłami na produkty lub usługi.
- Zachwyć klientów – Oczekiwania klientów mogą różnić się od tego, co zakładasz, a badania ujawniają, co jest najważniejsze.
- Wykaż się autorytetem w branży – Dowiedz się, jaką treść ceni Twój docelowy nabywca i w jaki sposób chce, aby została mu dostarczona.
- Koncepcje testowe – Przeprowadź ankietę wśród opinii publicznej, czy marka jest dla nich atrakcyjna, i przetestuj koncepcje przed wprowadzeniem na rynek.
- Określ kluczowe czynniki wpływające – Ustal, kto ma wpływ na decyzje kupującego, aby móc nawiązać kontakt i wykorzystać wpływ.
- Zwiększ obecność cyfrową – Oceń swoją widoczność w wyszukiwarkach i mediach społecznościowych. Identyfikuj możliwości uzyskania większego zasięgu.
- Zidentyfikuj cechy produktu – Badania pomagają kierować wysiłkami rozwojowymi, sugerując jakościową propozycję wartości na każdym etapie cyklu życia produktu.
- Ulepsz swoją witrynę – Zbieraj dane o tym, co przyciąga potencjalnych klientów do Twojej witryny. Zidentyfikuj elementy, które uwielbiają, i odkryj, co sprawia, że dokonują konwersji.
Jak przeprowadzić badania rynku
Teraz, gdy rozumiemy znaczenie badań rynkowych, kroki prowadzące do przeprowadzenia badań są proste. Oto siedem etapów badania rynku, które należy wykonać:
1. Określ swoje cele
Zacznij od swoich celów. Zapisz, jakie informacje z badań rynku chcesz zebrać i jak je wykorzystasz. Określ konkretnie wyzwania stojące przed Twoją firmą. Oto kilka przykładowych celów:
- Porównaj ceny konkurencji, aby sprawdzić, czy Twoja firma ma możliwości podniesienia cen.
- Zwiększ liczbę poleceń przekazywanych pocztą pantoflową, poprawiając poziom obsługi klienta.
- Zidentyfikuj idealnych potencjalnych klientów, aby móc dostosować produkty i usługi do ich potrzeb. Uwzględnij wiek, płeć, lokalizację, dochody i konkretne problemy, które Twój klient chce rozwiązać. Twórz persony klientów, aby kierować swoim zasięgiem sprzedaży.
- Wyodrębnij przekaz, który najlepiej pasuje do kampanii reklamowej.
- Dokonaj oceny rynku przed opracowaniem nowego produktu lub rozpoczęciem nowej działalności.
2. Wybierz rodzaj badań
Wybierz rodzaj informacji marketingowych potrzebnych do osiągnięcia Twoich celów. Zacznij od tych prostych kroków:
- Pierwotne czy wtórne? Zdecyduj, który typ zapewni Ci informacje potrzebne do osiągnięcia Twoich celów.
- Jeśli podstawowe, określić format. Możesz na przykład zaprosić obecnych klientów do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych. Poproś swoich obserwujących w mediach społecznościowych o wzięcie udziału w ankiecie online. Możesz też wypróbować usługę taką jak Ankiety Google, aby uzyskać odpowiedzi od konsumentów i ogółu społeczeństwa.
- Jeśli drugorzędne, określić, jakie źródła należy zbadać. Zawsze najpierw sprawdź, czy badania rządowe oferują to, czego potrzebujesz. Wyszukiwania Google wskażą Ci inne informacje wtórne, w tym organizacje branżowe.
Więcej informacji znajdziesz w tych 21 narzędzia badania rynku.
3. Przeprowadź badanie
Teraz nadszedł czas, aby faktycznie przeprowadzić badania. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co myślą ludzie, jest zapytać ich bezpośrednio. W tej sekcji skupimy się na trzech głównych sposobach pozyskiwania badań klientów: wywiadach, grupach fokusowych i ankietach.
Wywiady z klientami
Rozmowy z klientami można przeprowadzić telefonicznie, osobiście lub przy użyciu jednego z wielu narzędzi internetowych.
Porozmawiaj z 10 do 15 osobami, aby upewnić się, że otrzymujesz informację zwrotną reprezentatywną dla docelowej grupy odbiorców. Poproś o 20–30 minut na rozmowę w dogodnym dla obu stron czasie. Przygotuj się wcześniej na swoje pytania.
Zapytaj respondentów, czy wyrażają zgodę na nagrywanie wywiadów, aby móc do nich wrócić później. Możesz też mieć przy sobie kogoś, kto będzie robił notatki.
Pamiętaj, aby nie szkolić ludzi ani nie kierować ich do odpowiedzi, które chcesz usłyszeć. Chcesz ich szczerej opinii. Nie reaguj na to, co mówią. Twoim zadaniem jest poznać ich myśli, a nie korygować założenia lub spostrzeżenia, z którymi możesz się nie zgodzić.
Prowadzenie grup fokusowych
Dobra wielkość grupy fokusowej to od 8 do 10 uczestników.
Prowadź grupy fokusowe osobiście lub online, korzystając z aplikacji, które nadają się do tego celu. Wiele lokalnych bibliotek i domów kultury dysponuje salami, z których można korzystać bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Targi i konferencje są także okazją do przeprowadzenia wywiadów i grup fokusowych. Aby ułatwić interakcję w grupie, możesz także skorzystać z narzędzi do prowadzenia konferencji online.
Rozpocznij grupę od przedstawienia się. Niech wszyscy wiedzą, że wszystkie opinie są ważne i nie ma błędnych odpowiedzi. Następnie poprowadź ich przez dyskusję, którą przygotowałeś wcześniej.
Ogranicz sesję do nie więcej niż dwóch godzin, a nawet 90 minut. To powinno wystarczyć na zdobycie spostrzeżeń, a jednocześnie dać każdemu szansę na wyrażenie opinii.
Przeprowadzanie ankiet
Ankiety doskonale nadają się do zbierania opinii klientów. Obecnie większość ankiet wśród klientów przeprowadzana jest online, przy użyciu profesjonalnego narzędzia ankietowego. Po prostu utwórz ankietę i wyślij e-mail z linkiem.
Dołącz pytania, aby zebrać dane demograficzne lub firmograficzne, takie jak kod pocztowy, wiek, tytuł, płeć, branża, częstotliwość zakupów itp. (ale pomiń wszystko, co już wiesz). Pomaga to w szczegółowej analizie danych.
Następnie zadaj pytania merytoryczne.
Po zebraniu informacji poświęć trochę czasu na wyodrębnienie trendów i segmentów. Większość dzisiejszych programów do ankiet generuje piękne wykresy i wykresy. Będziesz jednak musiał je przestudiować i być może przeprowadzić głębszą analizę, niż zapewniają standardowe wykresy.
Możesz także przeprowadzać ankiety wśród osób niebędących klientami. Ta opcja jest świetna, jeśli potrzebujesz danych branżowych lub ogólnych informacji od konsumentów. Wiele pakietów oprogramowania do ankiet zapewnia również dostęp do panelu ankiet złożonego z respondentów niebędących klientami. Będziesz musiał zapłacić za odpowiedzi niebędące klientami. Ceny ankiet różnią się w zależności od odpowiedzi:
- Próbki konsumenckie są zwykle stosunkowo niedrogie, około 1 dolara za odpowiedź, chociaż koszt będzie tym większy, im bardziej szczegółowe będą Twoje potrzeby. Jedną ceną będzie pytanie konsumentów w wieku powyżej 25 lat, inną ceną będzie np. zapytanie mężczyzn w wieku 35–44 lat, którzy mają dzieci.
- Dla porównania: Ankiety Google zaczynają się od 10 centów za odpowiedź na jedno pytanie, ale kwota ta może wzrosnąć do 10 dolarów za każdą wypełnioną ankietę, jeśli chcesz mieć od 2 do 10 pytań. Jeśli chcesz, aby respondenci byli sprawdzani pod kątem określonych cech odbiorców, kosztuje to więcej.
- Reakcje między przedsiębiorstwami są droższe niż odpowiedzi konsumentów. Wypełnienie ankiety przeprowadzonej przez wyższą kadrę kierowniczą może kosztować nawet 100 dolarów.
- Jeśli budżet stanowi wyzwanie, sprawdź, czy możesz dokonać wymiany barterowej z inną organizacją, która ma dużą liczbę członków. Możesz zwiększyć siłę tego „zapytania”, jeśli nawiążesz współpracę z innymi firmami, takimi jak dostawcy, aby sprawdzić, czy dołączą do Ciebie w złożeniu tej prośby.
Najlepsze praktyki
Rozpoczynając badania eksploracyjne, postępuj zgodnie z poniższymi najlepszymi praktykami:
- Wstępny test. Wykonaj próbną próbę wywiadu z klientem z kimś z Twojego zespołu, odgrywając role. Aby wziąć udział w ankiecie, poproś kilku kolegów, aby potraktowali ją jako test. Dzięki temu pytania są zrozumiałe, a informacje będą przydatne.
- Szanuj czas respondentów. Utrzymuj krótkie interakcje. Na przykład lepiej jest przeprowadzić ankietę rozgałęzioną, w której respondenci widzą tylko istotne pytania na podstawie wcześniejszych odpowiedzi, zamiast zmuszać ich do przedzierania się przez tuzin nieistotnych pytań. Ludzie szybko tracą zainteresowanie, gdy czują, że zajmujesz im zbyt dużo czasu.
- Używaj prostego języka. Używaj słownictwa, które respondenci znają. Jednocześnie dostosuj swoje pytania, aby uzyskać konkretne odpowiedzi. Zobacz te 75 pytania dotyczące badań rynku zapytać.
- Wejdź w buty klienta. Zadawaj pytania, które mają sens z punktu widzenia klienta. Na przykład zamiast zadawać pytanie techniczne dotyczące procesu konfiguracji oprogramowania, zapytaj klienta, ile czasu minęło od otwarcia konta do rozpoczęcia korzystania z oprogramowania.
Czas i umiejętności
Zanim zaczniesz, zaplanuj proces badawczy, aby mieć jasność co do wymaganego wysiłku, czasu i pieniędzy. Małe firmy zwykle nie doceniają ilości wymaganego czasu i tego, jak bardzo odwróci to uwagę od innych priorytetów.
Zastanów się także, czy posiadasz umiejętności potrzebne do przeprowadzenia procesu badawczego. Na przykład, czy potrafisz opracować ankietę, pozyskać respondentów i dogłębnie przeanalizować dane? A co z czasem? Profesjonalny badacz może być w stanie ukończyć projekt w ułamku czasu w porównaniu z niewykwalifikowanym pracownikiem. Ostatecznie może to być szybsze i tańsze.
Badania podstawowe mogą zająć od 1 do 3 miesięcy.
Badania wtórne idą szybciej, ale ustal budżet czasu/godzin. Pamiętaj, że znalezienie wtórnych danych, ich przeanalizowanie i zebranie wniosków wymaga czasu. Ustal określoną liczbę godzin tygodniowo dla źródeł wtórnych i trzymaj się tego harmonogramu. Nie wpadaj w „królicze nory”, ponieważ źródeł jest tak wiele.
4. Analizuj i podsumowuj
Zakończyłeś badanie rynku – co teraz?
To tutaj często potykają się dobre firmy. Na przykład spędzają dużo czasu na wypełnianiu ankiety, ale potem ankieta zostaje umieszczona. Nie robią nic innego, jak tylko patrzą na niektóre wykresy.
Najlepsze dane są bezużyteczne, jeśli nie zostaną odpowiednio przeanalizowane. Analizuj dane, wyciągaj wnioski i podejmuj działania oparte na dowodach. Twoje badania mogą zidentyfikować nowe możliwości lub mogą wskazywać, że nie powinieneś podejmować planowanych działań. Na podstawie danych przygotuj listę działań.
Podsumuj wyniki w raporcie. Raport umożliwia wewnętrzne wykorzystanie danych. Ty i Twój zespół zapomnicie o szczegółach miesiąc później, więc musisz mieć możliwość odniesienia się do czegoś.
5. Uwzględnij swój plan marketingowy
Uwzględnij informacje badawcze w swoim planie marketingowym. Oto dwa przykłady.
Przykład 1: Firma A wykorzystała badania, aby skutecznie dostosować swoje podejście marketingowe do wprowadzenia produktu na rynek. Badania mediów społecznościowych wykazały, że konsumenci reagowali na określone komunikaty, a na inne nie. Firma zmodyfikowała swój przekaz marketingowy, aby lepiej przekazywać korzyści, o których konsumenci chcieli usłyszeć, a nie te, które firma uważała za ważne.
Przykład 2: Firma B przeprowadziła grupy fokusowe i odkryła, że zamiast jednego rynku docelowego dla produktu, rynek ten w rzeczywistości składał się z kilku segmentów, każdy o różnych potrzebach. Klientowi udało się zmienić swój plan marketingu treści, aby każdy segment miał większe znaczenie, a nie plan uniwersalny.
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz te marketing małej firmy pomysły i strategie.
6. Dostosuj procesy wewnętrzne
Podziel się wynikami badań marketingowych ze swoim zespołem i poszukaj ich pomysłów. Zidentyfikuj i wdroż kilka możliwych do wykonania kroków.
Badania rynku mogą sugerować, że Twoje procesy i procedury wymagają gruntownego przeglądu. Na przykład może być konieczne ponowne przemyślenie metody rozpatrywania skarg klientów. Być może będziesz musiał rozwiązać problemy z reputacją, takie jak wieloletnie złe recenzje. Być może będziesz musiał przeprojektować swoje produkty, aby dopasować je do ofert konkurencji, jeśli Twoja aktualna wartość dodana jest niska. Spójrzmy na dwa przykłady.
Przykład A: Firma Y odkryła po przeprowadzeniu grupy fokusowej, że choć niektóre z oferowanych przez nią usług były wysoko cenione, inne nie. Firma była w stanie skierować wysiłki i zasoby na usługi, których klienci najbardziej oczekiwali.
Przykład B: Firma Z zaobserwowała, że kilku klientów biznesowych korzysta z jej produktu w swoich biurach i odkryła, że klienci z niektórych branż używali produktu w nieoczekiwany sposób. Firmie Z udało się uzyskać referencje, które wyraźnie wspomniały o tych przypadkach użycia, i zaobserwowała wzrost konwersji sprzedaży w tych branżach.
Zidentyfikuj swoje cele | Zdefiniuj konkretne cele badań rynkowych, które odpowiadają Twoim wyzwaniom i celom biznesowym. Cele te mogą obejmować porównywanie cen konkurencji, poprawę obsługi klienta, identyfikację idealnych klientów, izolowanie skutecznego przekazu kampanii reklamowych lub ocenę wielkości rynku dla nowych produktów/przedsięwzięć biznesowych. |
Wybierz rodzaj badań | Zdecyduj pomiędzy badaniami podstawowymi i wtórnymi w oparciu o swoje cele. Jeśli jest to podstawowy sposób, określ format, np. wywiady lub ankiety internetowe. Jeśli jest to drugorzędne, przeszukaj odpowiednie źródła, w tym badania rządowe i organizacje branżowe. |
Przeprowadź badania | Angażuj się w badania klientów poprzez wywiady, grupy fokusowe i ankiety. Dostosuj swoje podejście w oparciu o spostrzeżenia, które chcesz zebrać. |
Wywiady z klientami | Przeprowadzaj rozmowy kwalifikacyjne przez telefon, osobiście lub za pomocą narzędzi internetowych. Porozmawiaj z reprezentatywną próbą składającą się z 10 do 15 osób z Twojej grupy docelowej. Przygotuj pytania z wyprzedzeniem i poproś o pozwolenie na nagranie wywiadów w celach informacyjnych. Unikaj odpowiedzi kierujących, aby zapewnić szczerą informację zwrotną. |
Prowadzenie grup fokusowych | Organizuj grupy fokusowe liczące od 8 do 10 uczestników, osobiście lub online. Zacznij od przedstawienia i stwórz przyjazną atmosferę do otwartych dyskusji. Ogranicz sesje do 90 minut, aby zapewnić cenne spostrzeżenia i różnorodne opinie. |
Przeprowadzanie ankiet | Skorzystaj z narzędzi do ankiet online, aby zebrać opinie klientów. Konstruuj ankiety w celu gromadzenia danych demograficznych i merytorycznych spostrzeżeń. Analizuj zebrane dane pod kątem trendów i segmentów, wykorzystując wykresy i diagramy do wizualizacji. Rozważ przeprowadzenie ankiety wśród osób niebędących klientami w celu uzyskania informacji branżowych. |
Najlepsze praktyki | Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami, w tym wywiadami i ankietami przed testowaniem, szanując czas respondentów, zachowując zwięzłość interakcji, używając prostego języka i formułując pytania z perspektywy klienta. Dostosowując pytania do konkretnych odpowiedzi, używaj słownictwa znanego respondentom. |
Wniosek
Mamy nadzieję, że ten Przewodnik pomógł Ci zrozumieć, czym są badania rynkowe w biznesie. Większość małych firm i start-upów mogłaby osiągnąć większy sukces, gdyby przeprowadziła proste badania eksploracyjne przed wprowadzeniem produktu na rynek lub rozpoczęciem działalności gospodarczej. Niezależnie od budżetu i wielkości personelu badania sprawią, że Twoja firma będzie bardziej proaktywna i zorientowana na wyniki, a decyzje będą oparte na faktach, co będzie napędzać Twój rozwój.